Prowadnica – podstawowy element ruchomych części stołu

Stół – zwykły mebel, proste urządzenie. Co może być skomplikowanego w tym pospolitym przedmiocie, używanym przez człowieka od niepamiętnych czasów? W wyobrażeniu przeciętnego zjadacza chleba stół to cztery nogi czasem trzy, a niekiedy nawet tylko jedna oraz jakiś blat i to wszystko. Jednak takie postrzeganie tego, wydawałoby się niepozornego urządzenia, jest dużym uproszczeniem.

Stoły w mieszkaniu

Nasze domowe stoły rzeczywiście nie są wyrafinowanymi urządzeniami. Czy aby jednak w tym wypadku taki mechanizm jak prowadnica nie ma żadnego zastosowania? Wyobraźmy sobie, że mieszkanie jest malutkie i brak jest odpowiedniej przestrzeni do ustawienia większego stołu. Mamy sporą rodzinę, wielu znajomych, lubimy towarzyskie spotkania przy stole, który na co dzień może być zawalidrogą uprzykrzającym życie. Co w tej sytuacji można zrobić? Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest tutaj kupienie stołu posiadającego rozsuwane blaty. Stół taki można zmniejszać lub zwiększać w zależności od naszych potrzeb. Prowadnice do stołu w jadalni lub do stołu w kuchni albo do każdego innego pomieszczenia w naszym mieszkaniu, to podstawowy element konstrukcyjny takiego mebla. To odpowiednio dobrana prowadnica, wykonana z wysokiej klasy materiałów sprawi, że składanie i rozkładanie każdego stołu będzie bezproblemowe. Jeśli w naszym stole zauważymy prowadnice firmy o uznanej marce, możemy mieć pewność, że stół posłuży nam bezawaryjnie przez długie lata.

Stoły specjalistyczne

Stoły różnorakiego, specjalnego przeznaczenia znajdziemy w warsztatach, w szpitalach, w  pracowniach, w laboratoriach, w obserwatoriach, w fabrykach i w wielu innych miejscach. Wszędzie tam stoły te przeznaczone są do bardzo specjalistycznych zadań, a działanie większości z nich będzie bazowało na zastosowaniu prowadnic – mówi nam przedstawiciel firmy Poettker z Piekar Śląskich. Jeśli możemy sobie wyobrazić,  że awaria stołu w naszym domu będzie niczym więcej niż drobną przykrością, to trudno sobie wyobrazić awarię takiego stołu na szpitalnej sali operacyjnej w trakcie trwania zabiegu; konsekwencje takiej sytuacji mogłyby być katastrofalne dla pacjenta. Dlatego też stosowane do produkcji takich stołów materiały, a w tym prowadnice muszą być najwyższej jakości. Szczególną specjalnością każdej firmy produkującej te elementy,  są prowadnice do specjalistycznych stołów wszelakiego zastosowania. Mogą to być stoły z blatami dzielonymi lub niedzielonymi, stoły o dużej lub mniejszej wytrzymałości i różne inne. Oprócz samych prowadnic takie firmy produkują całą gamę niezbędnych akcesoriów, łączących elementy stołu w jedną całość. Będą to na przykład zawiasy,  rolki, elementy mechanizmu składania, kątowniki łącznikowe, dynamiczne trawersy i wiele, wiele innych.

śr. ocena 5 / głosów 6