Produkcja sadzeniaków ziemniaka. O czym warto pamiętać.

Sadzeniak to inaczej bulwa ziemniaka, która ma posłużyć za materiał do obsadzenia pola. Im lepszej jest jakości, tym lepszych zbiorów należy się spodziewać. O czym należy pamiętać, jeśli zajmujemy się produkcją sadzeniaków? Na co zwrócić uwagę by nasze sadzeniaki zyskały dobrą sławę i przysporzyły dobrych zbiorów? Jak wyprodukować materiał nasienny dobrej jakości?

Gdzie umiejscowić plantację sadzeniaka?

W produkcji sadzeniaków bardzo istotną rolę odgrywa miejsce ich wzrostu. Przed założeniem plantacji sadzeniaka należy wybrać do tego odpowiednie miejsce, które według oficjalnego systemu kwalifikacji sadzeniaków musi znajdować się minimum 50-100 metrów od innego pola. Pomaga to chronić sadzeniaki przed chorobami oraz szkodnikami, a zwłaszcza mszycą. Takie oddalenie plantacji od innych powoduje, że nasze nasiona mają szansę na zdrowy wzrost i duży zbiór.

Kiedy zastosować desykację?

Środki chemiczne służące do wysuszenia liści przed zbiorem zazwyczaj stosujemy na jeden do trzech tygodni przed zborem. W przypadku sadzeniak jest kilka czynników decydujących, kiedy najlepiej to zrobić. Należą do nich:

  • warunki atmosferyczne,
  • wczesność odmiany,
  • dojrzałość bulw.

Producent każdej odmiany sadzeniaka zazwyczaj informuje, kiedy należy dokonać zabiegu desykacji. Warto jednak uważnie obserwować etapy rozwoju ziemniaka, gdyż jeśli oprysków dokonamy zbyt wcześnie, możemy liczyć się z tym, że bulwy będą małe i niedojrzałe, czyli niskiej jakości. Z drugiej strony, jeśli zabieg przeprowadzimy zbyt późno, zbierzemy zbyt duże bulwy nienadające się  na materiał nasienny – radzi specjalista z firmy Agronas w Kole.

Bardzo ważne jest również, kiedy po zabiegu desykacji zbierzemy bulwy. Jeśli nie przekroczy on dwóch tygodni, sadzeniaki mogą mieć niedojrzałą skórkę, co powoduje podatność na uszkodzenia mechaniczne podczas zbioru. Jeśli natomiast będziemy ze zbiorem czekali zbyt długo ryzykujemy, że sadzeniaki będą porażone chorobami odglebowymi.

Jak zbierać i przechowywać sadzeniaki?

Do zbioru sadzeniaków najlepiej używać odpowiedniego sprzętu rolniczego, co uchroni bulwy przed uszkodzeniami oraz poobijaniem. Przed magazynowaniem bulw należy je wysuszyć. Jeśli podczas zbioru doszło do uszkodzeń i ran, to w trakcie kilku do kilkunastu dni bulwy powinny przebywać w warunkach dużej względnej wilgotności powietrza i w temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza. Powinno to zapobiec atakom patogenów. Tak przygotowane bulwy należy stopniowo schłodzić, by przygotować je do właściwej temperatury przechowania. Magazyn, w którym przechowujemy sadzeniaki, powinien zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza oraz stałą temperaturę. Najlepiej by sadzeniaki były umieszczone w skrzyniach oznaczonych numerami partii, co pozwoli na szybką identyfikację, jeśli pojawią się problemy.

śr. ocena 5 / głosów 6