Preparaty do czyszczenia stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to pojęcie określające całą grupę stali o specjalnych własnościach fizykochemicznych. Główną i najbardziej znaną zaletą takich stali jest ich odporność na korozję wywoływaną czynnikami atmosferycznymi lub rozcieńczonymi kwasami i roztworami alkalicznymi. Nierdzewność nadawana jest stali, poprzez dodawanie w procesie jej wytwarzania specjalnych dodatków, a przede wszystkim chromu i niklu. Tego rodzaju stal z początku była używana wyłącznie do produkowania sztućców, z uwagi na to, że długo utrzymuje lśniący połysk. Z czasem znalazła ona bardziej uniwersalne zastosowania; obecnie produkuje się z niej zbiorniki, cysterny, wanny, zlewozmywaki, okucia żeglarskie, naczynia, garnki i wiele innych przedmiotów tak codziennego, jak i przemysłowego użytku.

O preparatach czyszczących

Jak napisaliśmy powyżej, stal nierdzewna długo utrzymuje lśniący połysk, jednakże nieuniknione jest osadzanie się na niej różnego rodzaju nalotów i osadów, nie powodujących korozji lecz pogarszających wygląd przedmiotów z niej wykonanych.  Wygląd przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej to kwestia naszych estetycznych odczuć, jednakże innym ważniejszym aspektem jest sprawa aseptyki. Przedmioty z tej stali często mają bezpośredni kontakt z żywnością, tak w procesie jej produkcji i przechowywania, jak i w naszych domach czy lokalach gastronomicznych. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie wszelkich tego rodzaju produktów we właściwej czystości. Na rynku mamy stosunkowo dużo preparatów służących do konserwacji, czyszczenia i polerowania stali nierdzewnej. Oprócz środków chemii gospodarczej takich jak na przykład INOXOL, NOXAN, WURTH i innych można tutaj stosować środki powszechnie dostępne w domu na przykład wodę z dodatkiem mydła w płynie, płynów do mycia szyb lub roztwór wody z octem albo z sodą oczyszczoną.

Odpowiednie narzędzia

Zawsze należy pamiętać, że czyszcząc powierzchnię stali nierdzewnej w nieodpowiedni sposób, można ją łatwo uszkodzić lub porysować – mówi nam przedstawiciel firmy Petrus-Serwis z Niepołomic. Używajmy więc do jej czyszczenia odpowiednich materiałów takich jak szczotki z miękkim włosiem naturalnym lub sztucznym, ściereczek z mikrowłókien chemicznych albo naturalnych, włókniny z tworzyw sztucznych, ścierek gąbczastych i gąbek oraz myjek ciśnieniowych i parowych. Nie należy używać agresywnych preparatów chemicznych zawierających chlor i wybielacze oraz takich materiałów jak wełna stalowa, czyściki druciane, papier ścierny, proszki do szorowania i polerowania. Jednym słowem nie wolno stosować takich środków i materiałów, które mogłyby powierzchnię stali nierdzewnej trwale uszkodzić. Właściwie konserwowane i czyszczone przedmioty wykonane z takiej stali będą nam służyły przez długie lata.

śr. ocena 5 / głosów 5