Praktyczne zastosowania dwuwarstwowej tektury falistej

Dwuwarstwowa tektura falista jest materiałem stosowanym przy różnych pracach w gospodarstwach domowych, a także w wielu branżach. Może pełnić rolę ochronną w wykończeniówce, gdzie kładzie się ją na podłogach, jak również zabezpiecza się nią kruche przedmioty przed transportem. Ze względu na izolację termiczną i akustyczną, używana jest także w branży budowlanej.

Zabezpieczenie podczas transportu

Tekturę falistą uzyskuje się poprzez sprasowanie kilku warstw masy papierniczej, które łączy się falą papierową. Im więcej warstw zostanie użytych do produkcji, tym wyższa będzie sztywność i trwałość. Wpływa to również na zastosowanie produktu. W przypadku dwuwarstwowej tektury falistej jedna warstwa jest gładka, a druga pofalowana. Zwiększa to odporność na ściskanie, zgniatanie płaskie i zgniatanie kolumnowe (pionowe). Tektura falista skutecznie chroni przed uszkodzeniami i dobrze amortyzuje ładunek, dlatego często jest używana do zabezpieczania przedmiotów, które mogłyby zniszczyć się podczas transportu. Zazwyczaj są to meble, sprzęt AGD i RTV czy urządzenia elektryczne. Ze względu na niską cenę warto ją używać jako materiał separujący podczas przeprowadzki. Zamortyzuje ona niebezpieczne drgania szkła i porcelany. Specjalista z firmy SPEC-PACK w Luboniu dodaje:

Tekturę falistą dwuwarstwową sprzedaje się w rolkach o różnej szerokości i długości. Bez problemu można ją dociąć do swoich potrzeb.

Zastosowania w budownictwie i wykończeniówce

Struktura dwuwarstwowej tektury falistej z jednej strony wpływa na sztywność i wytrzymałość, a z drugiej zwiększa swoją elastyczność. Do tego jest to materiał tani i całkowicie ulegający biodegradacji. Dzięki temu używany jest także podczas różnego rodzaju prac budowlanych i remontowych, w których pełni rolę zabezpieczenia powierzchni przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Przede wszystkim są to świeżo wykonane podłogi. Tektura falista stosowana jest także w celu wyrównania posadzki. Jej sztywność oraz zdolności amortyzacyjne niwelują zagłębienia. Pełni funkcję izolacji termicznej, ponieważ oddziela zimno gromadzące się na betonie. Jest także izolatorem dźwięku, co jest przydatne szczególnie w mieszkaniach w blokach, gdzie brak właściwego podkładu może spowodować, że sąsiedzi z dołu będą słyszeli naszą obecność. Tektura falista służy także do produkcji różnego rodzaju pudełek, kartonów i kopert. Popularna jest w firmach kurierskich, jak również w magazynach i hurtowniach. Służy także jako materiał do wypełniania pustych przestrzeni w przed wysyłką paczek.

śr. ocena 5 / głosów 5