metalizacja

Popularne typy metalizacji

Pojęcie metalizacji nie jest znane każdemu, jednak bez wątpienia z efektami tego procesu każdy konsument miał do czynienia. Metalizacja powszechnie wykorzystywana jest w wielu branżach. To proces nanoszenia cienkich powłok na różne rodzaje materiałów w celu nadania im określonych właściwości dekoracyjnych oraz użytkowych. Na czym polega i jakie są rodzaje metalizacji?

Proces metalizacji

Metalizacja to proces, w którego toku na przedmioty wykonane z różnych materiałów nanoszona jest cienka warstwa metalu. Powszechnie metalizacja wykorzystywana jest w celu nadania przedmiotom estetycznego wyglądu i do dekoracji – metaliczny połysk jest efektem pożądanym w branży automotive, AGD/RTV, kosmetycznej, oświetleniowej, szklanej i wielu innych. Metalizacja może również służyć do nanoszenia powłok antybakteryjnych, powłok przewodzących (na materiałach nieprzewodzących), powłok tworzących bariery dla fal elektromagnetycznych oraz powłok zabezpieczających przed utlenianiem (np. na biżuterii).  Do zalet metalizacji należy zaliczyć przede wszystkim ekonomiczność procesu oraz nieznaczny wpływ na środowisko, ponieważ podczas metalizacji nie powstają szkodliwe odpady, ważny jest również fakt, że proces odbywa bez zużycia wody.

Rodzaje metalizacji próżniowej

Metalizację próżniową charakteryzuje nanoszenie powłok w środowisku pozbawionym powietrza, w tak zwanej komorze próżniowej. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie idealnie gładkiej warstwy wykończonej na wysoki połysk. Metoda ta jest bardzo ekonomiczna, przez co wykorzystywana jest w produkcji masowej i wielkoseryjnej. Metalizacja może odbywać się poprzez odparowanie materiału źródłowego – głównie aluminium, wówczas jest to bardzo szybki i tani proces, świetnie sprawdzający się w branży kosmetycznej, oświetleniowej oraz meblarskiej. Drugim rodzajem metalizacji próżniowej jest tak zwane napylanie, które umożliwia nanoszenie chromu, mosiądzu, miedzi, złota, srebra i wielu innych materiałów. Metoda ta doskonale wpisuje się w wymagania branży automotive i AGD/RTV, czego dowodem są chromowane elementy deski rozdzielczej samochodu oraz urządzeń gospodarstwa domowego.

Szeroką ofertę nanoszenia powłok, nie tylko metalicznych, w swojej ofercie posiada firma Technolutions specjalista w zakresie inżynierii cienkich warstw. Wybór rodzaju powłoki zależy od wielu czynników, dlatego warto zwrócić się o poradę do profesjonalistów, którzy po rozpoznaniu potrzeb zaproponują właściwy sposób nanoszenia powłok.

śr. ocena 0 / głosów 0