Pompy chemiczne i spożywcze

Pompy chemiczne i spożywcze mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Potrzebne są do produkcji żywności, napojów, artykułów chemicznych i wielu innych produktów. Co warto wiedzieć o urządzeniach tego rodzaju? Jak wybrać odpowiednią pompę do swojego zakładu produkcyjnego i na co zwrócić uwagę?

Pompy, armatura przemysłowa, manometry, szybkozłącza

Podstawowa działalność firm, które zajmują się omawianą tematyką, wiąże się z dystrybuowaniem pomp o najróżnorodniejszych konstrukcjach i przeróżnych zastosowań. Jeżeli zależy nam na solidnych rozwiązaniach, zawsze wybierajmy dystrybutora, który ma w swojej ofercie elementy różnych producentów. Asortyment produktów dodatkowych, które mogą nas zainteresować, jest szeroki. Na rynku dostępne są pompy cysternowe, dozujące, głębinowe, magnetyczne, membranowe, pionowe, poziome, ściekowe, spalinowe, śrubowe, szlamowe, zatapialne, zębate i inne. Zależy nam nie tylko na samej pompie, ale także na oprzyrządowaniu, które jest z nią związane. To na przykład manometry, przetworniki ciśnienia, przetworniki temperatury, termometry, przepustnice, szybkozłącza i węże – mówi nam przedstawiciel firmy Hadron ze Żmigrodu. A czym właściwie dokładnie charakteryzuje się pompa do „spożywki” i chemii?

Pompa spożywcza – pompa szczególnych wymagań

Pompa do spożywki („spożywka” to popularna nazwa przemysłu spożywczego) inaczej nazywana jest pompą higieniczną lub spożywczą. Pompy tego rodzaju używane są w przemyśle spożywczym, mleczarskim, farmaceutycznym, kosmetycznym, browarniczym, w przetwórstwie owocowo-warzywnym i tak dalej. Krótko mówiąc, są stosowane wszędzie tam, gdzie jest wymagana szczególna higiena i sterylna czystość. Pompy te muszą być projektowane tak, aby w procesach produkcyjnych z ich zastosowaniem taka higiena i taka czystość zostały zachowane. Wykonuje się je z materiałów dopuszczonych do kontaktów z żywnością, co regulują odpowiednie przepisy.

Pompa do chemii – pompa szczególnie odporna

Pompa chemiczna, jak można się domyślać, ma zastosowanie w przemyśle chemicznym. Musi to więc być pompa „chemoodporna”. Konstrukcja pompy chemicznej i rodzaj materiałów, z których jest zbudowana, musi być ściśle dostosowana do konkretnego rodzaju produkcji, do której będzie używana. Pompy chemiczne często transportują materiały o charakterze kwasowym, zasadowym, niejednokrotnie zanieczyszczone i zawierające cząstki stałe. Mogą to być także materiały o bardzo różnej lepkości. Jak więc widzimy, wymienione w tytule niniejszego artykułu pompy do chemii i spożywki muszą charakteryzować się szczególnymi wymaganiami.

śr. ocena 5 / głosów 4