Pokazy fajerwerków

Pokazy fajerwerków a przepisy prawa

Znane już od XII wieku pokazy fajerwerków są ciekawym pomysłem na uświetnienie ważnej uroczystości, nie tylko związanej z przywitaniem Nowego Roku. Ostatnio w Polsce byliśmy świadkami dyskusji, których efektem było wprowadzenie zakazu używania fajerwerków nawet podczas świętowania Sylwestra. Czy aby na pewno była to rozsądna decyzja podjęta w oparciu o głosy miliony Polaków? Sprawdźmy, co o pokazach fajerwerków mówią przepisy prawa.

Pokazy fajerwerków według prawa

W Europie fajerwerki pojawiły się w XIV wieku, a w Polsce tradycja ich odpalania sięga XVIII wieku. Kolorowe pokazy uświetniały swego czasu wiele zabaw wieczornych, które były organizowane przez szlachtę, powrót Jana III Sobieskiego po słynnej bitwie pod Wiedniem, a także uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy odzyskanie niepodległości. Dziś ich używanie jest regulowane odpowiednimi zapisami. Według nich zakaz używania fajerwerków obowiązuje w miejscach publicznych przez cały rok – wyjątkiem są dwa dni – 31 grudnia oraz 1 stycznia. Zgodnie z prawem fajerwerki mogą być używane podczas prywatnych wydarzeń, takich jak: urodziny oraz śluby. Istnieje bowiem zapis (w art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń dot. zakłócania spokoju, porządku publicznego i spoczynku nocnego), według którego można użyć fajerwerków bez żadnych sankcji w celach uatrakcyjnienia własnej uroczystości na terenie prywatnym do godziny 22.

Mity na temat fajerwerków

Mimo wiedzy prawnej (lub jej braku) znajdą się w naszym kraju osoby, które przedstawią argumenty za wprowadzeniem ograniczeń pokazów fajerwerków i ich zgubnym wpływie na środowisko lub psychikę zwierząt domowych. Warto jednak obalić te mity i zrozumieć, że bezpiecznie zorganizowany pokaz fajerwerków nikomu jeszcze nie zrobił krzywdy (przypominamy – przeprowadzony z ostrożnością i odpowiedzialnością organizatorów).

Wysuwając argument o ochronie środowiska, warto przedtem zapoznać się ze składem fajerwerków – tych, które spełniają odpowiednie wymogi. Zawierają one bowiem śladowe ilości szkodliwych związków chemicznych, a zanieczyszczenia, które wywołują podczas krótkiego pokazu, są punktowe oraz krótkotrwałe. Co więcej, niektóre substancje, takie jak np. bar, można zastąpić nietoksycznym berylem, wapniem czy magnezem.

Bardziej trafione może być stwierdzenie obrońców praw zwierząt, którzy apelują o nieużywanie fajerwerków w miejscach publicznych ze względu na cierpienie zwierząt, zwłaszcza psów. Mają one bardziej wyostrzone zmysły i w trakcie pokazu fajerwerków wpadają w panikę i tracą orientację, co może doprowadzić do ich nieprzewidywalności. Jest to jednak tylko jedna noc w ciągu całego roku i można do niej przygotować naszego pupila. Należy jednak pamiętać, że stres u zwierząt wywołują również inne czynniki, np. burza z piorunami.

Przestrzeganie powyższych apeli ma charakter dobrowolny. Z punktu prawnego jednak fajerwerków można używać praktycznie każdego dnia, ale na terenie prywatnym lub za zgodą właściciela terenu – podsumowuje właściciel hurtowni fajerwerków Pol-Expance.

śr. ocena 0 / głosów 0