Pojemniki na odpady

Pojemniki na odpady. Przegląd rozwiązań, a w nim pojemniki specjalnego przeznaczenia

Odpowiednio dobrany pojemnik na odpady jest jednym z najważniejszych warunków utrzymania czystości w domu, firmie, czy na osiedlu mieszkaniowym. Pojemnik taki powinien spełniać wymogi norm polskich i europejskich. Dobrze, aby był ergonomiczny, trwały i dopasowany wielkością do ilości generowanych odpadów. Na rynku dostępne są pojemniki przeznaczone do wielu zastosowań. Możemy je podzielić na pojemniki do segregacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Pojemniki na odpady do segregacji wewnętrznej

Pojemniki na odpady ułatwiają segregację w życiu codziennym, nie tylko w domach, mieszkaniach, ale również w biurach, szkołach, czy gabinetach lekarskich. Wyróżniamy:

  • pojemniki jednokomorowe – są to pojedyncze kubły służące do selektywnej zbiórki odpadów w budynkach. Można wrzucać do nich jeden typ odpadu, np. plastik, papier, czy bioodpady. Niektóre pojemniki jednokomorowe mają specjalne łączniki, dzięki którym można tworzyć grupę pojemników do segregacji wielu frakcji,
  • pojemniki wielokomorowe – posiadają jedną obudowę zewnętrzną, która jest podzielona na kilka mniejszych, co sprawia, że odpady są od siebie odseparowane ściankami, przegrodami lub posiadają oddzielne wkłady – pojemniki, które ułatwiają wyrzucanie odpadów do większego pojemnika zbiorczego.

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów wprowadzono jednolity system kolorów pojemników na odpady, co dużo bardziej ułatwia segregację. Wyróżniamy kolory tj.:

  • żółty – tworzywa sztuczne i metal,
  • zielony – szkło,
  • niebieski – papier i makulatura,
  • brązowy – bioodpady,
  • czarny – odpady zmieszane.

Pojemniki na odpady do segregacji zewnętrznej

Są to nie tylko pojemniki na odpady zmieszane, ale również służące do zbiorczego gromadzenia odpadów i segregacji plastiku, szkła, papieru, czy odpadów organicznych. Od pojemników wewnętrznych różnią się zazwyczaj dużo większą objętością i mobilnością. Pojemniki te zamykane są od góry klapą, z tyłu wyposażone są w uchwyty do łatwiejszej obsługi przy opróżnianiu i serwisie, natomiast z przodu mają wzmocnienie w miejscu podnoszenia, przez co są wygodne w użyciu.

Pojemniki na odpady wykonane są z materiału niskociśnieniowego wysokiej gęstości HDPE, odpornego na temperaturę, związki chemiczne oraz upływ czasu. Wyposażone są w cichobieżne i stabilne opony, które dają możliwość łatwego przemieszczania w dowolne miejsce. Przystosowane są także do wszystkich grzebieniowych systemów opróżniania – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Proeko Serwis z Kalisza, która oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Zewnętrzne pojemniki na odpady można podzielić na dwukołowe, które najczęściej spotyka się w gospodarstwach domowych na prywatnych posesjach oraz czterokołowe, które przeznaczone są na odpady do selektywnej zbiórki wszystkich rodzajów śmieci. Są to pojemniki o większej pojemności, które znajdują zastosowanie na osiedlach mieszkaniowych, w dużych przedsiębiorstwach, magazynach, czy halach produkcyjnych.

Czym są pojemniki specjalnego przeznaczenia i jaką funkcję spełniają?

Specjalistyczne pojemniki mogą mieć różne przeznaczenie. Przykładem może być pojemnik specjalnego przeznaczenia, który dedykowany jest do gromadzenia, przechowywania oraz utylizacji dokumentów wrażliwych i niejawnych, np. w biurach. Pojemnik taki wyposażony jest we wlot papieru na pokrywie, co jeszcze skuteczniej zabezpiecza dokumenty wrażliwe. Dzięki zabezpieczeniom tj. klapa z wąskim otworem wrzutowym i bezpieczny zamek blokujący, żadne dokumenty nie wpadną w ręce osobom nieuprawnionym.

śr. ocena 0 / głosów 0