Opakowania z tworzyw sztucznych blistry

Podział blistrów ze względu na sposób zamknięcia

Opakowania typy blister – kojarzone głównie z tabletkami, natomiast trzeba wiedzieć, że ich zastosowanie jest znacznie szersze. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki bogatej ofercie producentów opakowań z tworzyw sztucznych, udostępniających swoim klientom różne blistry, o niejednakowym sposobie zamknięcia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie są rodzaje blistrów, a także jakie są zalety i zastosowanie poszczególnych z nich.

Czym są blistry i do czego mogą być wykorzystywane?

Blistry to opakowania z tworzyw sztucznych, które składają się z dwóch zespolonych ze sobą części – warstwy spodniej i warstwy wierzchniej. Tego typu opakowania wykorzystywane są zawsze wtedy, kiedy producent chce wyeksponować wielkość i kształty produkowanego przez siebie towaru. W związku z tym firmy specjalizujące się w tworzeniu opakowań z tworzyw sztucznych, takie jak producent blistrów DreamFast, produkują blistry mające służyć między innymi jako opakowania:

  • tabletek,
  • soczewek kontaktowych,
  • zabawek,
  • akcesoriów samochodowych,
  • akcesoriów komputerowych,
  • baterii,
  • monet kolekcjonerskich.

Różne rodzaje blistrów o niejednakowych zaletach i zastosowaniu

Ze względu na sposób zamknięcia wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje opakowań typu blister. Warto przy tym dodać, że każdy z dostępnych wariantów ma nie tylko inną specyfikę w formie, ale i odmienne od innych zastosowanie. Blistry występują najczęściej w postaci:

  • blistrów zgrzewanych – gwarantujących solidne zabezpieczenie dla umieszczonego w nim towaru; składające się z dwóch elementów z tworzywa sztucznego (czasami z tworzywa sztucznego i kartonu), które są ze sobą skutecznie zespalane; wymagające zamykania ich z użyciem zgrzewarki; najczęściej służące jako opakowania dla noży, figurek i drobnej elektroniki;
  • blistrów zaginanych (z wysuwaną ścianką) – mających zgięte krawędzie przytrzymujące kartonik zabezpieczający produkt znajdujący się w wytłoczce; niewymagające zamykania ich z użyciem specjalistycznych narzędzi; służące na przykład jako opakowania dla wybranych akcesoriów komputerowych;
  • blistrów składanych (zatrzaskowych)– które mogą być wielokrotnie otwierane i zamykane dzięki zatrzaskom lub właściwie wyprofilowanym krawędziom; idealne do pakowania małych produktów, takich jak śrubki, spinacze czy kołki; niewymagające zamykania ich z użyciem specjalistycznych narzędzi.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego typu opakowań, zgłoś się ze swoimi wątpliwościami do wybranego producenta opakowań typu blister. Z pomocą ekspertów na pewno uda Ci się wybrać odpowiedni rodzaj opakowania.

śr. ocena 5.1 / głosów 44