Podstawowe rodzaje dachówek

Dach pełni bardzo istotną funkcję w konstrukcji naszego domu. Przede wszystkich chroni nas przed niepogodą i zatrzymuje ciepło wewnątrz, ale również w dużym stopniu wpływa na estetykę budynku. Najważniejszym jego elementem jest pokrycie dachowe, czyli jego zewnętrzna warstwa. Pokrycie dachowe może być wykonane z różnych materiałów – jednym z najbardziej cenionych jest dachówka, która na rynku pojawia się w licznych formach.

Dachówki cementowe i ceramiczne

Głównym kryterium podziału dachówek jest materiał, którego użyto w ich produkcji – na tej podstawie wymieniamy dachówki ceramiczne i cementowe, nazywane również czasem betonowymi. Rodzaj materiału w dużej mierze decyduje o specyficznych właściwościach gotowego produktu.

Dachówki ceramiczne produkowane są z gliny, która po uformowaniu i osuszeniu wypalana jest w wysokiej temperaturze – wyjaśnia przedstawiciel firmy PimarPokrycia wytwarzane w ten sposób posiadają gładką powierzchnię, odznaczają się niską nasiąkliwością i wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej i termicznej. Są ponadto stosunkowo ciężkie, przez co mogą być stosowane wyłącznie na odpowiednio zaprojektowanej więźbie dachowej. Dachówki cementowe różnią się metodą produkcji i szczegółowymi parametrami. Do ich wytworzenia używa się standardowej mieszanki, zawierającej wodę, piasek, cement portlandzki i różne dodatki – masa nie jest wypalana, lecz sezonowana w odpowiednich suszarniach. Końcowy produkt jest lżejszy niż ceramika, niemniej wciąż wymaga solidnej więźby. Dachówki cementowe posiadają gorsze parametry, ale ich dużym atutem jest też niższa cena. Oba typy materiałów można formować w identyczny sposób.

Kształt dachówki

Kolejnym kryterium istotnym przy wprowadzaniu podziału dachówek, jest kształt. Wyróżniamy zatem dachówki typu:

  • Karpiówka – to klasyczny rodzaj dachówki, jego nazwa pochodzi od faktu, że przypomina ona nieco kształt łuski karpia. To dachówka gładka, żłobkowana, a jej dolna krawędź wykrojona jest na wiele sposobów. Układana jedna na drugiej w tzw. łuskę lub koronkę.
  • Dachówka zakładkowa – posiada pojedynczy lub podwójny zamek z boku i u góry. Jest bardzo łatwa w układaniu
  • Dachówka zakładkowa przesuwna – odznacza się dużą tolerancją na zamkach, dzięki czemu spisuje się między innymi w pracach renowacyjnych.
  • Dachówka tradycyjna – to między innymi popularny mnich i mniszka.

Poza wymienionymi typami, na rynku dostępne są również inne, między innymi tzw. marsylki, dachówki renesansowe, holenderskie i reńskie. Wszystkie typy dachówek mogą być wykańczane na różne sposoby. Pod względem sposobu wykończenia, podstawowy podział to dachówki wykończone powłoką glazurowaną gwarantującą wysoki połysk. Oraz tzw. dachówki angobowane, czyli pokryte angobą wypaloną w piecu, dającą półmatowe wykończenie. Oczywiście dalej produkowane są dachówki bez powłok, nazywane naturalnymi, jednak przez to w jaki sposób są wykończone, ich powierzchnia szybko pokrywa się nalotami w konsekwencji tego, mech o wiele szybciej pokrywa takie dachówki. Co nie jednokrotnie jest wręcz efektem oczekiwanym przez finalnego odbiorcę.

śr. ocena 5 / głosów 5