Piłkochwyty – rola i zastosowanie

Wielofunkcyjne boiska to niezbędny element zagospodarowania terenów szkół oraz miejskich obiektów sportowych – umożliwiają one przeprowadzanie zajęć z wychowania fizycznego, jak i rozgrywania meczów. Niezależnie od tego, w jakim celu wykorzystywane jest boisko, powinno ono być odpowiednio zabezpieczone. Jednym z elementów zabezpieczających są tak zwane piłkochwyty. Czym one są i jaką rolę pełnią?

Czym jest piłkochwyt i do czego służy

Piłkochwyt to nic innego jak wysoka siatka, rozpostarta wokół boiska, której zadaniem jest – zgodnie ze swą – nazwą – chwytanie piłek, zmierzających w stronę granicy boiska. Piłkochwyty zazwyczaj mają wysokość kilku metrów, dzięki czemu wyłapują piłki lecące wysoko nad ziemią. Mogą być one wykonywane na kilka różnych sposobów. Na boiskach zewnętrznych są to systemy montowane na wysokich słupach – w przypadku boisk halowych zazwyczaj są to siatki swobodnie zwisające ze stropu, które dzięki odpowiednim mechanizmom mogą zostać podniesione.

Rola piłkochwytów

Piłkochwyty pełnią kilka istotnych ról.

Uniemożliwiając wypadnięcie piłki poza granice boiska przede wszystkim znacząco ułatwiają prowadzenie zajęć sportowych – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego Sportplus.pl

Piłka wyrzucona na out nie opuszcza boiska, dlatego nie ma ryzyka, że oddali się bardzo daleko. Oznacza to brak niepotrzebnych przerw w trakcie rozgrywki. Z drugiej strony należy mieć świadomość, że piłka wylatująca poza boisko może ulec zniszczeniu – na przykład kiedy wypadnie na ulice wprost pod koła samochodów – lub sama może wyrządzić krzywdę postronnym osobom. Właśnie przed takimi sytuacjami chroni piłkochwyt. Siatka piłkowchwytów wykonywana jest zazwyczaj z barwionego na wyróżniających się kolor sznura – dzięki temu jest doskonale widoczna z daleka. Nawet jeśli ktoś przypadkowo na nią wejdzie, nie stanie mu się krzywda, ponieważ siatka jest miękka i montowana w taki sposób, żeby zwisała swobodnie. Znaczącą przewagą takiego rozwiązania nad zwykłą siatką jest brak ostrych elementów i zakończeń, które mogłyby prowadzić do uszkodzenia piłek.

Zastosowanie piłkochwytów

Piłkochwyty mogą być stosowane do ogrodzenia boisk do różnego rodzaju dyscyplin sportowych – do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki etc. – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W halach sportowych pełnią one rolę nie tylko zabezpieczenia – mogą być również używane do podzielenia boiska na mniejsze części. Dzięki temu na jednej hali może naraz odbywać zajęcia kilka grup szkolnych.

śr. ocena 5 / głosów 5