Paletyzacja robotem. Na czym to polega?

Rozwijające się technologie z zakresu automatyki przemysłowej pozwalają znacznie usprawniać zarówno procesy produkcji, jak i logistyki. To dziś przede wszystkim stanowiska zrobotyzowane. Dzięki robotom prace mogą odbywać się znacznie szybciej, często niemalże bez przestojów, do tego nawet przy skomplikowanych zadaniach roboty są niezwykle precyzyjne. W naszym artykule przyjrzymy się robotom, które wykorzystywane są do paletyzacji.

Czym jest zrobotyzowana paletyzacja?

Paletyzacja to przenoszenie różnego rodzaju produktów na palety, czyli platformy wykonywane głównie z drewna. Standardowy wymiar palet według Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego to 800 x 1200 mm, a według Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej to 1000 x 1200 mm. Palety przede wszystkim ułatwiają transport i magazynowanie różnego rodzaju produktów. Jak wskazują statystyki, roboty najczęściej zastępują pracę ludzi na liniach produkcyjnych właśnie przy procesie paletyzacji. Roboty do paletyzacji mają różne konstrukcje – są projektowane i produkowane w zależności od potrzeb zakładu. O jednym z typów robotów do paletyzacji opowiadają nam fachowcy z firmy Centrum Projekt z Wrocławia. Stanowisko składa się ze stołów rolkowych w sekcji załadowczej. Kolejny element to winda z ruchomą tacą, która układa stos na palecie. Robot wyposażony jest także z zespołu transporterów rolkowych załadunku oraz odbioru pełnych palet. Przenośnik złożony jest z osobno napędzanych segmentów. Dwa z nich znajdują się poza tzw. bezpieczną strefą (ogrodzeniem), co umożliwia załadunek oraz odbiór. Ze względu na konstrukcję omawianego robota do paletyzacji, bez problemu odbierzemy pełne palety wózkiem widłowym. Robot do paletyzacji umożliwia układać ładunki w wysokie stosy, co dla człowieka byłoby bardzo ciężką, a czasem wręcz niemożliwą pracą fizyczną.

A może robot zbijający palety?

Jeśli chodzi o temat robotów, które wykorzystywane są przy paletach, warto też wspomnieć o innych zautomatyzowanych urządzeniach, a mianowicie o robotach zbijających palety. W związku z tym, że palety są wykorzystywane na całym świecie, do transportu przeróżnych produktów i materiałów, zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Projektowane i produkowane są więc różnego typu roboty zbijające palety. Dzięki ich wykorzystaniu firma oszczędza czas, a „czas to pieniądz” – to powiedzenie w kontekście produkcji jest idealne. Zadania wykonywane przez roboty realizowane są szybko, a przy produkcji palet jest to niezwykle istotne. Popyt na palety jest tak duży, że im więcej palet wyprodukuje firma, tym więcej ich sprzeda, oczywiście pod warunkiem, że zaoferuje korzystną cenę. Na koniec warto dodać, że inwestycja w przemysłowego robota – choć nie jest tania – to bez wątpienia inwestycja, która zwróci się po pewnym czasie. To kwestia szybkiej produkcji oraz mniejszego zapotrzebowania na pracowników.

śr. ocena 5 / głosów 5