Oznaczenia na drukarce. Jak je odczytywać?

Stając po raz pierwszy przed koniecznością zakupu lub wypożyczenia urządzenia drukującego, można być zaskoczony. Wielość i różnorodność dostępnych modeli drukarek jest naprawdę imponująca. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest oczywiście drukowanie z pliku, większość urządzeń tego typu pozwala też na robienie kserokopii dokumentów i skanowanie. Jednak to wciąż nie wszystkie ich możliwości.

Pierwszą kwestią, na jaką zwracamy uwagę, wybierając drukarkę, jest niewątpliwie cena. Ceny drukarek różnią się w zależności od rodzaju urządzenia, przy czym drukarki atramentowe są zwykle tańsze od laserowych. Warto jednak pamiętać, że również eksploatacja urządzenia drukującego niesie ze sobą koszty.

Wiedząc już, jakiego rodzaju drukarki potrzebujesz, możesz zacząć poszukiwania konkretnego modelu. Na tym etapie zwykle sprawa dodatkowo się komplikuje. Poszczególne urządzenia oznaczane są tajemniczymi literami, których znaczenie laikowi trudno odczytać. Spróbujmy rozwikłać tę zagadkę z wykorzystaniem konkretnych przykładów.

Drukarka Ricoh SP3710 SF

Wielofunkcyjne urządzenie Ricoh SP3710 SF to typowa drukarka biurowa. Niesamowicie szybka, łatwa w obsłudze i stosunkowo niewielka, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie każdego dnia drukowanych jest wiele dokumentów, np. faktur czy umów. Bardzo pojemna kaseta na papier czyni z tej drukarki świetne urządzenie do punktów ksero – podpowiada nasz rozmówca z firmy Offishop.pl.

A co oznaczają litery i cyfry w nazwie modelu? Zacznijmy od początku SP to oznaczenie producenta, które mówi, że mamy tu do czynienia z urządzeniem skanującym (S) i drukującym (P), a zatem wielofunkcyjnym. 3710 to z kolei oznaczenie serii monochromatycznych drukarek Ricoh. Na końcu umieszczane są oznaczenia ogólne, ułatwiające zorientowanie się w możliwościach urządzenia kupującym. Mamy więc powtórzenie oznaczenia S oraz dodatkową informację o funkcji faksu (F).

Drukarka Ricoh SP 230SFNW

Jak można się domyślić, profesjonalna drukarka Ricoh SP 230SFNW to urządzenie 4 w 1. Oprócz najważniejszych funkcji skanowania (S), drukowania (P) i faksu (F), wyposażenie drukarki umożliwia podłączenie jej do sieci, o czym informuje oznaczenie N (z angielskiego Network) w tym również z wykorzystaniem łączności Wi-Fi (W).

Cyfry, znajdujące się w nazwie urządzenia, ułatwiają wybór odpowiedniego tonera. Kupując toner należy sprawdzić, czy konkretne urządzenie znajduje się na liście drukarek pracujących z danym kartridżem.

Pozostałe oznaczenia drukarek

Przeglądając oferty drukarek możesz natknąć się na więcej oznaczeń. Oto krótka lista, która pomoże ci szybko je rozszyfrować:

  • C – drukarka kolorowa
  • M – drukarka monochromatyczna
  • D – posiada funkcję duplex, umożliwiającą automatyczny druk dwustronny
  • X – oznaczenie tzw. kombajnów o najbogatszym wyposażeniu, z wbudowanymi funkcjami D i N.
śr. ocena 5 / głosów 4