Outsourcing produkcji suplementów. Dlaczego warto korzystać z usług firm kontraktowych?

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznych firm. Wszystko dlatego, że niezależnie od stopnia rozwinięcia i prosperowania przedsiębiorstwa, tylko część działalności przynosi realne zyski. Pozostałe usługi warto więc zlecać podwykonawcom. Podobnie rzecz ma się w branży produkcji suplementów. Wyjaśniamy dlaczego jest to opłacalne.

Outsourcing – na czym polega?

Przemysł farmaceutyczny czerpie zyski ze sprzedaży leków, suplementów diety oraz różnego rodzaju wyrobów medycznych. Poszczególne firmy specjalizują się w konkretnych dziedzinach i to na nich opierają swój biznes. Nie każdy jednak wie, że taka działalność ma wiele pobocznych obszarów, których realizacja jest konieczna do normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednak niektóre z nich nie tylko nie dają żadnych zysków, ale wręcz przynoszą straty. W takim wypadku firma farmaceutyczna decyduje się często na zlecenie poszczególnych usług firmom zewnętrznym, ponieważ takie rozwiązanie jest dla niej bardziej opłacalne.

Wiele firm zleca księgowość, obsługę prawną, HR oraz marketning zewnętrznym wykonawcom i nie jest to nic zaskakującego. Z kolei w przypadku farmaceutyki, producent kontraktowy może oferować produkcję gotowego farmaceutyku, na przykład suplementu diety – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący LABORATORIA NATURY.

Suplementy diety – produkcja kontraktowa

Kontrakt na usługi produkcyjne podpisują zarówno firmy oferujące klientom gotowy wyrób, jak i takie, które posiadają własne zaplecze produkcyjne (często jest to dla takiej firmy bardzo opłacalne, na czym korzysta także przedsiębiorstwo farmaceutyczne). Takie rozwiązanie może być korzystne, ponieważ:

  • głównym źródłem obniżenia kosztów jest mniejsza ilość pracowników w firmie, co redukuje wiele problemów związanych z wynagrodzeniami, urlopami, tworzeniem stanowisk i rekrutacją,
  • dostawca usługi często posiada bardziej nowoczesne laboratorium, wyposażone w aparaturę i sprzęt, którego nie posiada przedsiębiorstwo zlecające usługę (bo np. jego utrzymywanie nie byłoby opłacalne),
  • koszty logistyczne wynikające z procesu produkcyjnego przechodzą na podwykonawcę, tak jak i wszelkie problemy logistyczne oraz pozyskiwanie dostaw, czy zdobywanie sprawdzonych dostawców,
  • przedsiębiorstwu farmaceutycznemu odchodzą koszty związane z badaniami i rozwojem.

Outsourcing i jego zalety

Podsumowując, outsourcing produkcji suplementów ma wiele zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim oszczędność i optymalizację kosztów, zwiększenie zysków i efektywności działalności, oszczędność czasu, przewagę konkurencyjną dzięki większej wydajności, mniejsze ryzyko biznesowe oraz koncentrację na rdzeniu działalności i ogólnym wzroście produktywności.

śr. ocena 5 / głosów 1