Oświetlenie jako ważny element aranżacji ogrodów

Zadbany ogród to duma i ozdoba każdego domostwa. To również idealne miejsce do odpoczynku i spędzania wolnego czasu w gronie rodziny lub znajomych w okresie wiosenno-letnim. Warto sprawić, by zachował on swoją estetykę również pod zmroku. W tym celu należy go wyposażyć w odpowiednie oświetlenie. Jakiego rodzaju lampy należy stosować i w których miejscach. Co można dzięki nim osiągnąć?

Zadania oświetlenia w ogrodzie

Oświetlenie ogrodu pełni dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze – wpływa na estetykę ogrodu po zmroku. Umiejętnie rozstawione i ukierunkowane światła pozwalają eksponować najważniejsze punkty ogrodu, dzięki czemu staje się on de facto zupełnie inną przestrzenią. Ponadto oświetlenie pozwala łatwiej korzystać z ogrodu. Oświetlone ścieżki i trawniki są dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytku. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiednich rodzajów oświetlenia.

Słupki

To bardzo szeroka gama produktów, różniących się między innymi wielkością i metodą montażu. Wśród nich znajdziemy rozwiązania takie jak lampy słonecznej, osadzone na krótkich nóżkach zakończonych ostrym bolcem (montaż polega na wbiciu ich w ziemię) oraz wysokie lampy parkowe na ciężkich betonowych podstawach. To, które rozwiązanie wybierzemy zależeć powinno od pożądanego przez nas efektu. Słupki z bolcami są bardzo wygodne, ponieważ nie wymagają doprowadzania instalacji elektrycznej – energię pobierają ze słońca i automatycznie włączają się po zmroku, można je ustawić właściwie w każdym nasłonecznionym miejscu. Wyższe lampy są nie tylko droższe i trudniejsze w ustawieniu, ale również wymagają podłączenia do sieci. Z drugiej strony są bardziej eleganckie i dają więcej wysokiej jakości światła.

Kinkiety

Umieszcza się je na ścianach budynków – dzięki temu nie ma potrzeby przekopywania ogródka w celu doprowadzenie sieci elektrycznej.

 Przydadzą się szczególnie w eksponowaniu roślin rosnących w pobliżu domu, oświetlania ścieżek i tarasów – mówi przedstawiciel firmy Lukas Gardennie mogą być jednak wykorzystywane jako główne źródło światła w rozległych ogrodach, ich światło po prostu nie będzie w stanie dotrzeć dalej niż kilka metrów. Zwykle urządzenia te wyposażone są w czujniki zmierzchowe lub czujniki ruchu.

Reflektory

Używane są do punktowego oświetlania konkretnych fragmentów ogrodu, a więc służą przede wszystkim aranżacji przestrzeni. Dzięki nim możemy po zmroku eksponować kształt roślin ozdobnych lub oczek wodnych. Ich zaletą jest fakt, że można je ukryć wśród roślinności lub kamieni, dzięki czemu nie zaburzają one estetyki ogrodu. Montuje się je na ziemi lub ścianach – niektóre modele wyposażone są w wodoszczelne obudowy, dzięki czemu można je umieścić na dnie oczek wodnych.

Lampy nawierzchniowe

Zgodnie z nazwą montowane są na nawierzchniach, po których się chodzi – na podjazdach, wzdłuż ścieżek lub w trawnikach. Ich światło nie może być zbyt mocne, w przeciwnym wypadku będzie oślepiało przechodniów. Z tego powodu nie nadają się do oświetlania okolicy – ich zadanie to przede wszystkim eksponowanie konkretnych elementów ogrodu lub wskazywanie drogi.

śr. ocena 5 / głosów 5