Organizacja pochówku krok po kroku

Śmierć bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem, zmieniającym nasze życie i sprawiającym, że musimy zmierzyć się ze sprawami ostatecznymi. Poczuciu straty i osamotnienia towarzyszy jednak konieczność zmierzenia się z praktyczną stroną zaistniałej sytuacji, czyli organizacją pochówku. Jak to zrobić krok po kroku dowiesz się z naszego krótkiego przewodnika.

Na organizację pochówku składa się wiele czynności, w tym załatwienie odpowiednich dokumentów, dopełnienie formalności i wybranie zakładu pogrzebowego. Podpowiadamy, jak w tym trudnym czasie nie stracić głowy i nie pogubić się w gąszczu przepisów.

Potrzebne dokumenty

Organizacja pochówku łączy się przede wszystkim z koniecznością załatwienia wielu niezbędnych dokumentów. Będą to kolejno:

  • karta zgonu
  • akt zgonu

Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, kartę zgonu wydaje lekarz. Jeśli natomiast śmierć bliskiej osoby nastąpiła w domu, będziemy zobligowani do wezwania lekarza, który taką kartę wystawi.

Akt zgonu to dokument, niezbędny do podjęcia dalszych kroków. Aby go otrzymać, musimy zgłosić w zgon w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu trzech dni od daty śmierci i przedstawić kartę zgonu.

Kolejny etap formalności to zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zasiłek pogrzebowy, przysługujący rodzinie oraz bliskim. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne, mające na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Wniosek o nie składa się w ZUS, w oddziale zgodnym z miejscem zamieszkania osoby zmarłej.

Inne dokumenty, które powinniśmy skompletować przed wizytą w zakładzie pogrzebowym, to dowód tożsamości denata, świadectwo pracy bądź ostatni odcinek renty lub emerytury.

Zakład pogrzebowy

W sytuacji śmierci osoby bliskiej, niezwykle ważne jest wsparcie rodziny. Ona pomoże nam w wyborze właściwego zakładu pogrzebowego, zajmującego się kompleksową organizacją pogrzebu. Jeśli nie możemy liczyć na niczyje wsparcie w tym zakresie, warto zasięgnąć opinii w Internecie. Klienci podkreślają na przykład niezwykły profesjonalizm pracowników Zakładu Pogrzebowego Hades, ich dyskrecję oraz udzielanie przez nich psychicznego wsparcia.

Pamiętajmy, by do zakładu zadzwonić jak najszybciej po stwierdzeniu zgonu, gdyż ciało powinno zostać jak najszybciej przewiezione do chłodni.

Wizyta w zakładzie pogrzebowym

Zwieńczeniem organizacji pochówku będzie wizyta w zakładzie pogrzebowym, gdzie ustalane są dalsze szczegóły pochówku, takie jak termin pochówku, nagrobek, napis, wielkość trumny oraz materiał, z którego ma być wykonana. Zakład pogrzebowy pomoże również w wyborze kwiatów oraz wieńców pogrzebowych z kwiatów prawdziwych lub sztucznych, przepasanych szarfą z odpowiednim napisem pożegnalnym.

śr. ocena 5 / głosów 6