Okna pasywne i energooszczędne. Właściwości i budowa

Budownictwo pasywne powoli staje się standardem w całej Europie, w tym również w Polsce. Na wzrost popularności energooszczędnych technologii wpływa nie tylko troska o ekologię, ale także świadomość realnych korzyści finansowych, jakie w dłuższej perspektywie zapewnia korzystanie z takich rozwiązań. Niezbędnym elementem budynków pasywnych jest oczywiście odpowiednia stolarka okienna.

Stolarka okienna w budownictwie pasywnym

Rozwiązania pasywne pozwalają maksymalnie ograniczyć straty cieplne budynku i wykorzystać energię z niekonwencjonalnych źródeł. Cel ten realizuje się za pomocą rozmaitych metod, przy czym niezwykle ważna jest dbałość o izolacje przegród budynków. Również stolarka okienna i drzwiowa w budynku pasywnym musi spełniać najwyższe standardy w tym zakresie.

Okna pasywne to takie, które charakteryzują się minimalnym współczynnikiem przenikania ciepła (nie powinien przekraczać 0,8 W/m2K). Podkreślmy, że mówimy tutaj o wypadkowej izolacyjności ram i pakietu szybowego. Niektórzy producenci okien oznaczają swoje wyroby współczynnikiem Uf lub Ug, co laików może wprowadzać w błąd. Chcąc określić izolacyjność danego okna szukaj oznaczenia Uw, określającego właściwości cieplne całego zestawu.

Budowa okna pasywnego

Okna przesuwne przeznaczone do budynków pasywnych powinny być nie tylko szczelne, ale też wystarczająco duże, by ułatwiać nagrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem promieniowania cieplnego słońca. Niestety, im większe przeszklenia, tym większe ryzyko obniżenia izolacyjności pakietu.

Dlatego okna energooszczędne posiadają co najmniej potrójne przeszklenie, zaś komory pomiędzy szybami wypełniają gazy szlachetne (argon bądź krypton). W celu poprawy izolacyjności przestrzeń często stosowane są dodatkowe ramki dystansowe i powłoki niskoemisyjne – wyjaśnia nasz rozmówca z  firmy Sunplena w Poznaniu.

Okna energooszczędne i pasywne najczęściej produkowane są na profilach z PCV. Zastąpienie klasycznych wzmocnień stalowych wkładkami termoplastycznymi oraz wykorzystanie dodatkowej termoizolacji z pianki poliuretanowej pozwala uzyskać okno PCV o świetnej izolacyjności przy zachowaniu niewielkiej głębokości zabudowy (do 85 mm).

Także okna drewniane mogą charakteryzować się szczelnością wystarczającą do montażu w domu pasywnym. Również w takich konstrukcjach wykorzystuje się piankę poliuretanową. Jednak zdecydowanie łatwiej uzyskać wymagane parametry w oknach aluminiowych, gdzie wielokomorowe profile wypełnia się pianką EPS. W pasywnych oknach aluminiowych do domknięcia pakietu szybowego stosuje się dodatkowo ciepłe ramki z tworzywa lub stali nierdzewnej.

Najlepsze rozwiązania pasywne na polski rynek dostarczają dwaj czołowi producenci okien: VEKA i Salamander. Chcąc mieć pewność, że kupujesz markowe okna najwyższej jakości, korzystaj wyłącznie z ofert renomowanych dystrybutorów.

śr. ocena 5 / głosów 3