Odzież robocza i jej rodzaje. Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Noszenie odzieży roboczej w niektórych zakładach produkcyjnych i przemysłowych to wymóg dyktowany przepisami BHP. Specjalny ubiór chroni pracownika podczas wykonywania określonych czynności. Widujemy kilka rodzajów odzieży roboczej, zależnie od tego w jakiej branży działamy i jakie zadania realizujemy.

Typy odzieży roboczej

Odzież robocza przypomina w swej formie standardowy ubiór, noszony na co dzień. Różni się od niego głównie podwyższoną funkcjonalnością. Dobry przykład stanowią kamizelki z wieloma kieszeniami, które ułatwiają dostęp do niezbędnych narzędzi pracy – zwłaszcza tam, gdzie nie możemy wziąć ze sobą torby narzędziowej (np. przy robotach na wysokości). Górną część garderoby roboczej uzupełniają też różnego typu kurtki, bluzy i koszule dostosowane do rozmaitych warunków, m.in. pogodowych. Istotne, by nie krępowały one ruchów.

Równie ważne jak kamizelki, kurtki czy bluzy są spodnie. Spotykamy modele spodni roboczych do pasa – np. z gumką w talii, zamkiem błyskawicznym i miejscami na nakolanniki – a także praktyczne spodnie typu ogrodniczki, cechujące się wyjątkowo dużą liczbą kieszeni.

Odzież możemy kupować w kompletach, zwracając uwagę na to czy jest ona lekka i wygodna. Zestaw ubrania roboczego powinien gwarantować pewną ochronę, a zarazem nie utrudniać pracy – radzi ekspert sklepu AMW Odzież Robocza z Łodzi.

Jakość wykonania

Jedną z cech, odróżniających odzież roboczą od konwencjonalnej, jest materiał wykonania. Ubiór musi być produkowany z materiałów odpowiadających środowisku pracy. Mogą być to standardowe poliester czy bawełna, choć zdarzają się też kombinezony np. z powłokami PVC. Istotne są wzmocnienia w miejscach szczególnie eksploatowanych – na kolanach, łokciach czy siedzeniu. Odzież powinna być również dostępna w wersji ocieplanej i nieocieplanej. Ponadto, niektóre typy strojów muszą posiadać elementy odblaskowe.

Co w sytuacji, gdy odzież uległa uszkodzeniu? Wówczas najkorzystniej wymienić ją na nową. Profesjonalne sklepy z odzieżą roboczą dysponują szerokim wyborem produktów – jeżeli jesteśmy pracodawcą, powinniśmy zapoznać się z dostępnymi ofertami. W przypadku gdy mamy status pracownika, w nowy zestaw odzieży musi zaopatrzyć nas przełożony. Wynika to oczywiście z przepisów BHP. Pamiętaj! Tylko odpowiednio dobrana odzież robocza zagwarantuje Ci bezpieczne wykonywanie zleconych obowiązków.

śr. ocena 5 / głosów 4