Czytnik kodów kreskowych

Odczytywanie i dekodowanie kodów kreskowych

Kod kreskowy to zakodowana informacja o produkcie. Dzięki systemowi białych i czarnych kresek o różnej grubości można przekazać wiele danych, potrzebnych w identyfikacji rzeczy. Klientowi mówi niewiele – ot grafika, dzięki której kasjerka może wycenić zakupy. Jako właściciel sklepu zdajesz sobie jednak sprawę, jak przydatny jest ten pasek. Poznaj więc urządzenia, które odczytują i dekodują kody kreskowe.

Charakterystyka kodów kreskowych

Kod kreskowy przekazuje informacje na temat ceny, nazwy, zawartości, pochodzenia, produkcji i transportu. Istnieje wiele standardów przekazywania treści w tej postaci. Wśród nich znajdują się:

  • jednowymiarowy kod, np. popularny EAN-8,
  • dwuwymiarowy kod, np. QR.

Na świecie istnieje wiele rodzajów kodów. Każdy kraj ma przypisany swój zakres liczbowy. To pozwala na identyfikację pochodzenia produktów. Na przykład kod produktu pochodzącego z Polski rozpoczyna się od liczby 59.

Odczytywanie kodów kreskowych

Nad tworzeniem nowych kodów kreskowych czuwa szereg standardów, w tym GS1. W regulacjach prawnych również znajdują się obostrzenia odnośnie do kodowania produktów.

Zaszyfrowana informacja musi być zgłoszona i zaakceptowana przez urząd. Dzięki temu wprowadzana jest do ogólnego obiegu, a produkt może być sprzedawany w każdym miejscu.

Do odczytywania i dekodowania kodów kreskowych służy kilka typów urządzeń:

Istnieje także szereg aplikacji na telefon, które są w stanie odkodować zawarte informacje w szyfrze. Jednak takie rozwiązanie nie sprawdza się w przemyśle i transporcie.

Czytniki kodów kreskowych

Jak przekonuje ekspert firmy 3XL SystemProfesjonalny czytnik kodów kreskowych usprawnia obsługę handlową i serwisową. Jest niezbędnym urządzeniem do prawidłowego prowadzenia transakcji handlowych – tak w hurcie, jak i w detalu.

Stojąc przed wyborem profesjonalnego urządzenia, masz do wyboru czytniki:

  • ręczne,
  • prezentacyjne,
  • przemysłowe,
  • laserowe jednoliniowe,
  • laserowe wieloliniowe.

Proponowane rozwiązania różnią się między sobą funkcjonalnością oraz zasięgiem działania.

Ręczne czytniki kodów sprawdzą się w sytuacjach, kiedy dostęp do kodu jest utrudniony.

Prezentacyjny czujnik idealnie spisze się na małych ladach sklepowych. W trudnych warunkach swoją rolę świetnie spełni czytnik przemysłowy. Jednoliniowe laserowe urządzenia wymagają precyzji podczas skanowania kodu, niemniej laser charakteryzuje się dużą dokładnością. W dużych placówkach sprawdzi się skaner laserowy wieloliniowy, który ma wiele linii skanujących. Dzięki temu jest w stanie odczytać kod umieszczony w polu laserowym bez konieczności kierowania kodu w stronę wiązki.

śr. ocena 0 / głosów 0