Oczyszczanie powietrza przez filtrację – przebieg procesu

Warto zadbać o to, aby powietrze znajdujące się w domu było czyste i pozbawione alergenów. Dzisiaj aż 60% populacji cierpi bowiem z powodu różnego rodzaju alergii. Dlatego tak duże znaczenie mają od jakiegoś czasu odświeżacze powietrza czy odkurzacze z filtrem wodnym. Działają one w dużej mierze w oparciu o proces filtracji. W jaki sposób on przebiega?

Filtry zaporowe i elektrostatyczne

W tym przypadku kluczowe znaczenie ma układ filtracyjny, który składa się z 2-3 filtrów. Są to filtry zaporowe i elektrostatyczne – główne i wspomagające. Filtry zaporowe stanowią fizyczną przeszkodę dla zanieczyszczeń. Produkowane są najczęściej z włókna szklanego. Im bardziej gęsty materiał, tym mniejsze cząsteczki zatrzymuje filtr. Filtry trzeba oczywiście regularnie wymieniać. Filtry elektrostatyczne są z kolei wykonywane z tworzywa lub specjalnego papieru. Posiadają otwartą strukturę, a więc powietrze przepływa przez nie łatwiej niż przez filtry zaporowe. Powietrze wędruje poprzez komorę jonizacyjną, gdzie cząsteczkom zanieczyszczeń nadawany jest ładunek dodatni. Dlatego osadzają się one na naładowanych ujemnie płytkach filtrów elektrostatycznych.

Filtr węglowy

Kluczowym elementem procesu filtracji jest oczywiście sam filtr główny, który może być zaporowy lub elektrostatyczny. Urządzenia wyposażone w filtry elektrostatyczne są cichsze niż te z filtrami zaporowymi. Czasem stosowane są również filtry wspomagające. Takim filtrem jest filtr wstępny, który zbiera duże zanieczyszczenia, kurz czy sierść. To pierwszy filtr, przez który przepływa powietrze. Innym rodzajem filtra wspomagającego jest filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy. Znajdujący się w nim węgiel aktywny reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń, a te osadzają się na jego powierzchni. Takie filtry węglowe wymagają wymiany średnio co 2-3 miesiące. Tego rodzaju filtry są montowane przykładowo w urządzeniach dostępnych w ofercie firmy Vivenso.

Odkurzacze z filtrem wodnym

Domowe odświeżacze powietrza czy odkurzacze z filtrem wodnym są coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach i mieszkaniach. W przypadku tych drugich stosuje się specjalny filtr wodny. Dzięki temu powietrze wsysane przez odkurzacz jest kierowane na powierzchnię wody. Tam zanieczyszczenia się moczą i są oddzielane od powietrza. To, co nie osadziło się na wodzie, jest zatrzymywane dalej przez kolejny filtr. Odkurzacze tego rodzaju tym samym doskonale sobie radzą z zabrudzeniami mokrymi, np. błotem. Przy czym nie trzeba się martwić tym, że woda dostanie się do silnika urządzenia.

śr. ocena 5 / głosów 5