Obróbka stali. Przegląd metod

Stal to najbardziej uniwersalny i najczęściej wykorzystywany w przemyśle stop metalu, stop żelaza z węglem, a więc tworzywo o metalicznych właściwościach. Produkcja stali na świecie jest aktualnie liczona w setkach milionów ton rocznie. Metalurgia i obróbka stali to tematy bardzo obszerne, dlatego w naszym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm zagadnieniom związanym z konkretnym, stalowym materiałem: laserowemu cięciu blach i gięciu blach.

Laserowe cięcie blach

Cięcie z wykorzystaniem wiązki laserowej to najbardziej nowoczesna, a tym samym też najbardziej precyzyjna i szybka metoda, która stosowana jest między innymi przy obróbce blach. Jak tłumaczą nam fachowcy z hurtowni stali Hurtostal 2 ze Szczecina, sposób cięcia laserowego dobiera się w zależności od specyfiki materiału, który poddawany jest obróbce. Laser emituje spolaryzowaną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, która skupia się na bardzo niewielkim obszarze. Dzięki temu laser może wykonywać bardzo precyzyjne cięcia. Dla przyspieszenia procesu cięcia urządzenia mogą wykorzystywać do swojej pracy czyste gazy techniczne jak argon lub azot. Elementy wycięte laserem ze stalowej blachy nie wymagają zwykle dalszych obróbek, które bardzo często byłyby konieczne po cięciu mechanicznym. Cięcie laserowe stali nie powoduje też żadnych zmian termicznych w tych częściach materiałów, które znajdują się poza wiązką promienia.

Gięcie blach na zimno i na ciepło

Jedną z podstawowych obróbek stali jest gięcie blach. Z wykorzystaniem odpowiednich sił możemy nadawać blachom określone kształty – proces ten jest oparty na planowanej zmianie krzywizny materiału. Rozróżniamy kilka procesów gięcia blach. Proces gięcia blach za pomocą walców odbywa się w trzech podstawowych etapach: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne i dotłaczanie. Najczęściej do czynienia mamy jednak z gięciem blach na prasach. Do wytwarzania rur, pasków blachy i kształtowników wykorzystywana jest technika przeciągania. Do obróbki blachy na skalę przemysłową wykorzystywane są  prasy krawędziowe sterowane komputerowo, CNC. Dzięki wykorzystaniu zaprogramowanego procesu produkcyjnego cały proces przebiega wyjątkowo sprawnie, a seria produktów jest identyczna. Eliminujemy powstawanie ewentualnych błędów, a tym samym ewentualną stratę materiału i konieczność powtarzania procesu produkcji. Nowoczesny proces gięcia blach może być przeprowadzany zarówno na zimno, jak i na ciepło – gięcie na ciepło odbywa się w przypadku obróbki grubych blach, których temperaturę podnosi się przed samym procesem gięcia.

śr. ocena 5 / głosów 6