Obróbka stali – cięcie laserem

Produkcja wszelkiego rodzaju elementów, takich jak na przykład komponenty maszyn jest niemożliwa bez precyzyjnej obróbki tworzyw. Obejmuje ona wiele procesów, między innymi wycinanie kształtów z brył tworzywa – jedną z najczęściej stosowanych metod wykonywania tego typu prac, jest cięcie laserowe. Na czym ona polega i jakie są zalety jej wykorzystania?

Jak działają maszyny do cięcia laserem?

Laser to urządzenie powszechnie stosowane w wielu branżach, nie tylko w produkcji różnego rodzaju elementów, ale również w telekomunikacji, poligrafii, medycynie oraz dokładnych pomiarach. Laserem nazywamy każde urządzenie, będące w stanie emitować spójną, spolaryzowaną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, podczerwieni lub ultrafioletu. Emitowana wiązka charakteryzuje się małą rozbieżnością, co oznacza, że nie rozprasza się ona wraz z odległością – jej średnica od momentu opuszczenia głowicy emitującej do natrafienia na przeszkodą pozostaje taka sama. Dzięki temu laser jest w stanie skupić bardzo dużą ilość energii na stosunkowo niewielkim, precyzyjnie określonym obszarze. Fakt ten można wykorzystać do natychmiastowego rozgrzania różnego rodzaju materiałów – na tym właśnie polega działania maszyn do cięcia laserowego.

W zależności od gatunku ciętego tworzywa, cięcie odbywa się poprzez odparowanie, wypalanie, zarysowanie lub generowanie pęknięć termicznych w jego strukturze – wyjaśnia specjalista z firmy Hurtostal 2 Dodatkowo maszyny do cięcia wykorzystują różnego rodzaju czyste gazy techniczne – argon, tlen lub azot – które z jednej strony przyspieszają proces cięcia, a z drugiej wydmuchują oddzielony naddatek poza obręb bryły.

Zalety cięcia laserem

Wykorzystanie maszyn do cięcia laserem w obróbce tworzyw – przede wszystkim stali oraz innych metali i stopów – niesie za sobą wiele korzyści:

  • Urządzenie sterowane jest komputerowo, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wysokiej precyzji cięcia przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości cięcia
  • Brak uszkodzeń tworzywa – wiązka lasera skupiona jest w jednym momencie na bardzo niewielkim obszarze obrabianego przedmiotu, co sprawia, że nie narusza ona struktury przylegającej do linii cięcia. Krótko mówiąc – podgrzaniu i stopniu ulega jedynie ten obszar, na który bezpośrednio padnie wiązka lasera. Ma to duże znaczenie dla zminimalizowania strat surowca i ograniczeniu kosztów produkcji – przy dobrym zaplanowaniu linii możliwe jest zmaksymalizowanie wykorzystania jednego kawałka surowca.
  • Brak konieczności dalszej obróbki – linia cięcia laserem jest gładka, dzięki czemu wycięty przedmiot może zostać od razu użyty, np. zamontowany w maszynie
  • Brak zużycie głowicy tnące – cięcie laserem jest metodą bezkontaktową, żadne elementy maszyny nie zużywają się w procesie cięcia, co mniejsza koszty eksploatacji urządzenia.
śr. ocena 5 / głosów 4