Wszystko o silosach paszowych

Działalność wielu gospodarstw rolnych opiera się na hodowli zwierząt. Zadaniem rolników jest ich pojenie i karmienie. Karma do tego służąca przechowywana jest w dobrych warunkach, do czego wykorzystywane są silosy paszowe. Dlatego też stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego z takich gospodarstw. Czym się charakteryzują?

Do czego służą silosy paszowe?

Silosy paszowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do przechowywania pokarmu, którym karmione są zwierzęta hodowlane. Może to być pasza sypka, ale nie tylko – również granulaty czy ziarna zbóż. Silosy mogą mieć wiele pojemności, w zależności od potrzeb danego gospodarstwa. Ich wielkość ma szczególne znaczenie, ponieważ musimy wiedzieć, jak dużo karmy chcemy przechowywać i z jaką częstotliwością zamierzamy z nich korzystać. W celu ułatwienia kontroli ilości znajdującego się w nich pokarmu, jak również sprawdzania stanu technicznego, wyposażone są w specjalne okienka rewizyjne oraz włazy. Silosy mogą być także wykonane z wielu rodzajów materiałów, dlatego należy zadecydować, jaki silos najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Rodzaje silosów paszowych

Silosy paszowe różnią się według materiałów, z których zostały wykonane – mówi nasz rozmówca z firmy Wesstron.

Na tej podstawie można wyróżnić:

  • Silosy metalowe – zbudowane ze stali ocynkowanej płaskiej. Są dobrej jakości, ponieważ stal jest wysokogatunkowa. Ładowanie silosu odbywa się dzięki rurze załadowczej. Silos może być rozładowywany na kilka sposobów, w zależności od potrzeb, wykorzystując przenośnik spiralny, łańcuchowy albo ślimakowy. Silosy metalowe są trwałe i solidne, a jednocześnie odporne na korozję.
  • Silosy z laminatu z włókna szklanego – włókno szklane to nowoczesny materiał, charakteryzujący się jeszcze lepszą żywotnością. Mieszanki paszowe nie przyklejają się do ścian, silosy z laminatu charakteryzuje także znacznie lepsza izolacja. Para wodna nie skrapla się na ścianach, a co za tym idzie – nie powstaje pleśń. Dlatego też silosy te nie wymagają częstego czyszczenia. Paszę można bez problemu zsypywać, dzięki doskonałej konstrukcji.

Przed wyborem jednego z silosów należy zadecydować, jakie własności są dla nas szczególnie istotne i dzięki temu podjąć najlepszą decyzję.

śr. ocena 10 / głosów 1