Wszystko o procesie miedziowania

Proces miedziowania – brzmi skomplikowanie, a tak naprawdę mamy z nim kontakt na co dzień, chociażby kupując drut miedziany lub biżuterię w sklepie odzieżowym. Polega ono na pokrywaniu metalowych przedmiotów cienką warstwą miedzi, analogicznie do złocenia czy posrebrzania. Na czym dokładnie polega ten proces i co nam daje?

Gdzie i po co stosuje się miedziowanie?

Miedziowanie stosuje się z kilku powodów. Najczęstszym zastosowaniem jest ochrona i dekoracja drobnych i średnich przedmiotów lub elementów. Stosuje się ją podobnie jak nikiel, czy chrom. Drugim częstym powodem miedziowania są potrzeby techniczne (np. pokrycia miedziane maszyn budowlanych, drogowych, chemicznych i innych), ponieważ istotnie wpływa ono na późniejsze wykorzystanie miedziowanego przedmiotu. Zastosowanie warstwy miedzi w celach dekoracyjnych pozwala na przykład na redukcję kosztów całej obróbki galwanicznej (ponieważ miedź jest tańsza, niż nikiel czy chrom), zwiększenie odporności na korozję (ponieważ zamyka pory materiału, z którego wykonany jest przedmiot), wygładzenie przedmiotu (warstwa miedzi jest, podobnie jak złota, niklu czy chromu – zupełnie gładka), dzięki czemu nabiera pięknego połysku i koloru.

W celach ozdobnych i dekoracyjnych miedziowania używa się najczęściej w przemyśle motoryzacyjnym i odzieżowym. Miedzią pokrywa się części samochodowe (wewnętrzne i zewnętrzne), urządzenia elektroniczne, a w przemyśle odzieżowym dodatki (guziki, cekiny) i biżuterię.

W jaki sposób wykonuje się miedziowanie?

Podstawowym sposobem są kąpiele do miedziowania (podobnie jak w przytaczanym już niklowaniu i chromowaniu). Są dwa rodzaje kąpieli: cyjankaliczne i siarczanowe. Dzięki tym pierwszym można osadzić miedź na takich materiałach, jak stal, cynk, ołów czy magnez. Takie kąpiele dają też dużą wgłębność i dobrze kryją miedziowane przedmioty, nawet jeśli mają one skomplikowaną budowę. Kąpiele cyjankowe są prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem, pomimo jego wysokiego kosztu (taka kąpiel wiąże się z użyciem toksycznych roztworów, ochroną pracownika i unieszkodliwianiem powstałych ścieków).

Niski koszt ma natomiast drugi rodzaj kąpieli – siarczanowy. Kąpiele siarczanowe dają przede wszystkim bardzo wysoki połysk i świetne mikrowygładzenie powierzchni przedmiotów. Nie mają jednak tak dużej wgłębności oraz nie można stosować tego rodzaju kąpieli do miedziowania stali (a przynajmniej nie bezpośrednio). Za niską ceną idą też inne efekty uboczne: powłoka miedzi wykonana w kąpieli siarczanowej jest nieco bardziej krucha od tej z kąpieli cyjankalicznej. Trudno powiedzieć, czy zawsze jest to wadą – wszystko zależy od tego, na jakim materiale i w jakim celu będziemy wykonywać miedziowanie. Zawsze można też skontaktować się z doświadczonymi specjalistami, np. firmą Galwanizer.

śr. ocena 5 / głosów 3