Nowoczesne technologie wykorzystywane w wędkarstwie

Wędkarstwo staje się coraz popularniejszym hobby. Z pewnością ma na to wpływ duża liczba rzek i zbiorników wodnych. Dodatkowo jest to doskonały sposób na wyciszenie się i złapanie oddechu, bez jednoczesnego rezygnowania z adrenaliny – złowienie dużego okazu to wyjątkowa chwila pełna emocji. W obfitych połowach mogą pomóc nowoczesne technologie. Jakie?

Wędkarstwo idzie z duchem czasu – nowoczesne sprzęty ułatwiają łowienie ryb. Zaawansowane kołowrotki, elektroniczne sygnalizatory brań lub echosondy czynią połowy bezpieczniejszymi i bardziej skutecznymi.

Echosonda – urządzenie do pomiaru głębokości wody i poszukiwania ryb

Jednym z bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń wykorzystywanych w wędkarstwie jest echosonda. Mechanizm działania jest dość prosty – echosonda mierzy czas, którego potrzebuje dźwięk na powrót od dna lub przedmiotu znajdującego się w wodzie. Na podstawie długości czasu odmierzana jest odległość. Im szybciej dźwięk wraca, tym bliżej znajduje się przeszkoda.

Pierwsze echosondy korzystały z pomiaru mechanicznego. Obecnie wykorzystuje się pomiar elektroniczny, który jest niezwykle dokładny i pozwala na precyzyjne wyniki. Nowoczesne echosondy to mini komputery z wyświetlaczem wskazującym pomiary.

Urządzenie to pozwala na dokładne zlokalizowanie ławic ryb znajdujących się pod wodą. W przypadku wędkowania z łodzi daje dokładny obraz dna zbiornika, dzięki czemu pozwala na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, związanych na przykład z utknięciem na mieliźnie. Echosonda pozwoli na dokładne zlokalizowanie odpowiedniego stanowiska zasobnego w ryby, a tym samym na uniknięcie niespodzianek związanych z nieregularną powierzchnią dna.

Sygnalizatory brań – do połowów metodą gruntową

Innym, ciekawym rozwiązaniem technologicznym, są elektroniczne sygnalizatory brań. To niewielkie urządzenie może przekazywać informację o braniu wydając głośne dźwięki lub przekazywać informację o złapanej rybie do centralki drogą radiową. Jest szczególnie przydatne podczas połowów z wykorzystaniem podpórek na wędkę. W przypadku łowienia jednocześnie kilkoma wędkami, sygnalizator brań zwalnia z obowiązku ciągłej obserwacji i kontroli wędek. Tego typu urządzenia można znaleźć na przykład w sklepie wędkarskim Fishkon.

Sygnalizator brań jest również niezwykle przydatny w przypadku słabej widoczności. W gęstej mgle lub w nocy ciężko obserwować spławik, a tym samym być pewnym udanego połowu. Urządzenie pozwoli zaoszczędzić czas niezbędny na sprawdzanie i ponowne zarzucenie haczyka. Dodatkowo będziemy mieć pewność, że żadne branie nie umknie naszej uwadze.

śr. ocena 5 / głosów 5