Nawozy fosforowe a ich zastosowanie przy uprawach

Fosfor to jeden z głównych elementów potrzebnych roślinom do wzrostu i rozwoju. Przyśpiesza rozrost systemu korzeniowego, dlatego jest szczególnie ważny dla młodych, niedawno posadzonych albo wysianych roślin. Niestety, rośliny mogą mieć problem z pobieraniem fosforu i to nawet w dobrych glebach, dlatego zaleca się stosowanie specjalnych nawozów fosforowych.

Oznaki niedoboru fosforu

 

Jeśli rośliny uprawne wolniej rosną, są słabe i mają usztywnione liście, oznacza to, że brakuje im fosforu. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, większe liście początkowo staną się ciemno złote, potem purpurowo czerwone, aż w końcu opadną. Co więcej, nie rozwinie się także korzeń rośliny, co przełoży się na słabsze plony.

Dlaczego roślinom brakuje fosforu

Przyczyną braku fosforu jest podatność tego pierwiastka na wytrącanie się w trudnorozpuszczalne formy. Szacuje się, że w przypadku nawożenie tradycyjnymi nawozami fosforowymi, tylko 30-40% fosforu jest przyswajana. Co jest jeszcze gorsze, na jego absorpcję wpływa też temperatura, więc jeśli wiosna jest zimna i temperatura spada poniżej 13 stopni, to wówczas dostępność fosforu zmniejsza się aż o 70%. Wpływa to negatywnie szczególnie na młode rośliny, ograniczając rozwój ich systemu korzeniowego i zaburzając proces wzrostu rośliny.

Jak prawidłowo aplikować nawozy fosforowe?

Fosfor cechuje mała ruchliwość w glebie, dlatego nawóz fosforowy musi zostać zaaplikowany jak najbliżej korzenia – maksymalnie w promieniu 1-2 mm. Żeby zapobiec nieskutecznemu nawożeniu, opracowano technologię nawożenia polegającą na dostarczeniu fosforu bezpośrednio pod korzeń lub w sąsiedztwo nasion rośliny. Dostarczany w ten sposób specjalny nawóz zawiera w sobie fosfor w najbardziej przyswajalnej postaci, dzięki czemu jest dostępny dla rośliny praktycznie w 100% bez względu na odczyn gleby.

Przykładem dobrego nawozu z fosforem jest nawóz przedsiewny z fosforanem amonu. Przeznaczony jest do nawożenia zbóż ozimych i jarych, rzepaku, roślin okopowych i użytków zielonych. Nawóz ten jest przeznaczony przede wszystkim do gleb ubogich w fosfor przyswajalny – zawiera azot w formie amonowej i fosfor w formie fosforanu dwuamonowego.

Jak wyjaśnia ekspert z firmy KREX – Wybierając odpowiedni nawóz fosforowy powinniśmy pamiętać, że w ustalaniu dawek do nawożenia uwzględniamy tylko fosfor jako główny składnik. Samo pobieranie fosforu zależy nie tylko od wieku rośliny, ale także rodzaju gleby. Najlepiej fosfor przyswaja się w formie rozpuszczonej w wodzie, przy lekko kwaśnej glebie (pH 6-7).

Pamiętajmy, że regularne nawożenie fosforem zapewnia roślinom bujny, zdrowy wzrost. Dlatego, jeżeli chcemy osiągnąć bogate plony, powinniśmy regularnie stosować nawozy fosforowe.

 

śr. ocena 10 / głosów 1