Naprawa pomp ściekowych. Najczęstsze usterki

Pompy ściekowe to urządzenia niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa sanitarnego. Ich zadaniem jest – zgodnie z nazwą – przepompowywanie zarówno czystej, jak i zanieczyszczonej wody, czyli, potocznie mówiąc, ścieków. Wykorzystywane są one między innymi do opróżniania szamb. Podobnie jak wiele innych urządzeń mechanicznych, również pompy mogą ulec mniejszym lub większym awariom. Co je powoduje i jak można sobie z nimi poradzić?

Różne usterki różnych pomp

Pompy ściekowe to dość obszerna kategoria urządzeń

Każde z nich charakteryzuje się specyficzną konstrukcją, działa na nieco innych zasadach i znajduje zastosowanie w innych środowiskach – mówi przedstawiciel firmy Fluid Control –  Stąd też narażone są na inne czynniki szkodliwe, które powodują inne usterki i awarie. Pompy zanurzeniowe będą psuć się w inny sposób, niż wirnikowe. Należy mieć tego świadomość, gdyż wiedza na temat charakterystyki konkretnej pompy pozwala ustalić przyczynę usterki i metodę jej usunięcia.

Usterki pomp zatapialnych

Pierwszą z omawianych grup pomp są pompy zatapialne, które możemy podzielić na dwie pomniejsze kategorie – pompy mokre oraz suche. W pierwszych z nich przepływająca ciecz jest jednocześnie czynnikiem chłodzącym dla pracującego silnika. W pompach suchych ciecz również jest wykorzystywana jako chłodziwo, jednak nie ma ona bezpośredniego kontaktu z silnikiem, osłoniętym specjalnym płaszczem, pod którym znajdują się kanały chłodzące. Ponieważ konstrukcja jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku pomp mokrych, narażona jest ona na częstsze usterki. Powstają one przede wszystkim w wyniku zapchania kanałów chłodzących, które mogą ulec zapchaniu. W obu przypadkach dochodzi również kwestia zanieczyszczenia przewodów transportujących ciecz – należy je wtedy przepłukać lub solidnie wyczyścić. Pompy zanurzeniowe mogą również odmówić posłuszeństwa, jeśli nie zostaną zanurzone na odpowiednią wysokość.

Pozostałe rodzaje pomp

Również inne pompy narażone są na różnego rodzaju usterki – w każdym przypadku przyczyna wynika z charakterystycznej konstrukcji. Przykładowo pompy wirnikowe często przestają pracować w momencie, kiedy w wirnik wkręcą się elementy długowłókniste. Pompy z rozdrabniaczem radzą sobie z takimi zanieczyszczeniami, ponieważ wyposażone są w nóż – narzędzie to tnie i rozbija na drobne kawałki stałe cząstki w ściekach, przez co pompa się nie zatyka i nie unieruchamia. Problem pojawia się w momencie, w których nóż trafi na element zbyt twardy, by dało się go rozbić na mniejsze kawałki – takie rzeczy stanowią zagrożenie dla całej pompy. Do pozostałych czynników szkodliwych, mogących prowadzić do usterek są silne detergenty rozpuszczone w ściekach, piasek oraz inne substancje.

śr. ocena 5 / głosów 5