Napisy nagrobne – estetyczne liternictwo na pomniku

Zamawiając nagrobki dla naszych bliskich, chcemy godnie uczcić ich pamięć. Poza wyborem bryły nagrobka i materiału, z którego będzie wykonana, pozostaje nam jeszcze kwestia liternictwa. Estetycznie wykonane i gustownie dobrane napisy, tworzą z pomnikiem harmonijną całość i są jego ozdobą. To przy nagrobkach przypominamy sobie naszych bliskich, zadbajmy więc o pozytywne doznania estetyczne.

Sposoby wykonywania napisów nagrobnych

Metody wykonywania napisów nagrobnych można podzielić na dwa rodzaje: obróbkę mechaniczną materiału, z którego zrobiony jest pomnik oraz nakładanie na kamień liter z innego materiału. Najpopularniejsze metody oparte na obróbce mechanicznej to piaskowanie i kucie.

Piaskowanie jest najbardziej popularne ze względu na stosunkowo niską cenę i estetyczny efekt wizualny. Projekt całej płyty nagrobnej można wykonać komputerowo, co pozwala na zastosowanie dowolnego rodzaju i wielkości czcionki. Wzór wycinany jest na folii za pomocą plotera, a następnie wykonywany na pomniku przy wykorzystaniu piaskarki, przeznaczonej do liternictwa nagrobkowego.

Litery kute, ręcznie rzeźbione przez wyspecjalizowanych rzemieślników są eleganckie i nadają płycie nagrobnej ekskluzywnego charakteru. Minusem może być mniejszy wybór czcionek, gdyż w metodzie tej można używać jedynie grubszych krojów – litery kute ręcznie mają charakterystyczny, klinowaty przekrój.

Zarówno piaskowane, jak i kute napisy można dodatkowo pokryć farbą. Najczęściej wybierane kolory to: złoty, srebrny, biały, czarny, szary i rudy. Napisy mogą być również posrebrzane i pozłacane.

Wykonywanie liter z innego materiału i mechaniczne przytwierdzanie ich do nagrobka wybierają osoby, którym zależy na oryginalności. Wykonuje się napisy ze stali nierdzewnej, odlewane z brązu, mosiężne, aluminiowe, srebrzone lub złocone, a także z żywic epoksydowych. Mogą być mocowane do płyty na płasko lub na tzw. nóżkach. Wybór jest duży, istotna jest również estetyka wykonania ­– umiejętne rozmieszczenie, harmonijny i symetryczny układ.

Wybór czcionki

Ważny jest dobór czcionki odpowiedniej do formy nagrobka. Napis na pomniku powinien być odpowiednio duży i czytelny nawet z większej odległości, aby ułatwiał odnalezienie nagrobka w alejach cmentarza. W kwestii wyboru czcionki warto poradzić się kamieniarza. Jak mówi ekspert z firmy PROKAM z Krakowa:

Przykładamy bardzo dużą wagę do kompozycji liter na płycie, wiemy też bardzo dobrze, jak konkretna czcionka będzie się prezentować na grobowcu i jaki krój czcionki będzie pasować do danego pomnika.

Mniej znaczy więcej

Bogata, rzeźbiona forma nagrobka, czy wykonanie z kamienia o wyrazistym wzorze, powinny być łączone z prostym liternictwem. Gdy kształt pomnika jest prosty, można pokusić się o dodanie inskrypcji, która przykuje uwagę i będzie ozdabiała nagrobek. Prosta elegancja zawsze będzie na czasie, a nadmiar i piętrzenie ozdobników odwracają uwagę od istoty rzeczy.

śr. ocena 5 / głosów 5