plyta glowna komputer awaria

Najczęstsze przyczyny usterek płyt głównych

Płytę główną określa się jako jeden z najważniejszych elementów składowych komputera. To właśnie na niej montuje się wszystkie istotne podzespoły, którym płyta zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Uszkodzona powoduje, że komputer zaczyna się wieszać albo całkowicie wyłączać. Po czym poznać, że płyta główna wymaga naprawy lub wymiany? Jakie są najczęstsze przyczyny usterek występujących w jej obrębie?

Uszkodzona płyta główna – po czym poznać awarię?

Jak zostało już wspomniane, zepsuta płyta główna bardzo często powoduje, że komputer zaczyna się wieszać, nie działają jego poszczególne funkcje lub nie włącza się wcale. Niespodziewane, powtarzające się wyłączanie sprzętu, to nie jedyne objawy wskazujące na uszkodzenie i konieczność naprawy płyty głównej. O awarii może świadczyć również pojawiający się na ekranie błąd BSOD.

Widoczne objawy to kondensatory, które są spuchnięte i wybrzuszone lub przepalone elementy. Niepokojący i z całą pewnością wymagający natychmiastowej reakcji jest też zapach spalenizny. Bywa, że mimo widocznych odchyleń od normy, użytkownik nie jest w stanie poprawnie i samodzielnie zdiagnozować usterki. Skuteczna diagnostyka wymaga obejrzenia każdego podejrzanego elementu pod mikroskopem.

Jeśli więc nie znasz się na nowoczesnych sprzętach i elektronice, ale wiesz, że komputer lub laptop nie funkcjonuje prawidłowo, zasięgnij profesjonalnej porady i poproś o pomoc specjalistę.

– Oferuję szybką i profesjonalną wymianę wadliwych układów BGA i SMD. Naprawiam układy zasilania i sterowania, przetwornice oraz układy odpowiedzialne za dźwięk. Zajmuję się też naprawą uszkodzeń mechanicznych płyt głównych

– wymienia właściciel serwisu komputerowego, inżynier elektronik prowadzący firmę IT ELEKTRONIK.

Najczęstsze przyczyny awarii w obrębie płyt głównych

Awaria płyty głównej może być spowodowana różnymi czynnikami. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się jednak niskiej jakości zasilacze oraz naturalne zużycie podzespołów elektronicznych. Jedną z przyczyn może być stosowanie bezołowiowych cyn lutowniczych, które łatwiej wykruszają się pod wpływem temperatur i naprężeń. Bywa, że do jej uszkodzenia dochodzi na skutek  nadmiernego przegrzewania się sprzętu albo nieprawidłowego montażu poszczególnych elementów na płycie. Inną przyczyną awarii jest również czynnik ludzki – zalanie komputera czy upadek z biurka na podłogę mogą poważnie uszkodzić komputer.

Czy w każdej sytuacji da się naprawić to, co zepsute? Niestety nie. Jeśli uszkodzenia okazują się zbyt rozległe i poważne, płyty po prostu nie opłaca się naprawiać. Wówczas wymienia się ją na nowy model.

śr. ocena 5 / głosów 3