awaria-windy

Najczęstsze przyczyny awarii windy

Chociaż utknięcie w windzie nie należy do zdarzeń przyjemnych, jeszcze bardziej stresującym przeżyciem jest z pewnością przebywanie w kabinie, która spada. Takie przypadki na szczęście zdarzają się rzadko, jednak awarie wind wciąż należą do codzienności wielu mieszkańców bloków i kamienic. Nad problemem psującej się windy warto się pochylić zwłaszcza, jeśli awarie się powtarzają.

Kto jest odpowiedzialny za konserwację windy?

Patrząc na częstotliwość przypadków zacinania się wind starszego typu, trudno dziwić się ludziom, którzy wybierają spacer po schodach. Niestety, dla mieszkańców lokali usytuowanych powyżej czwartej kondygnacji, codzienne pokonywanie schodów jest bardzo trudne. Tymczasem powtarzające się awarie wind często mogą do tego zmuszać.

Za stan techniczny windy w bloku bądź kamienicy odpowiada spółdzielnia lub cała wspólnota mieszkaniowa. Oznacza to, że właśnie na zarządzie spółdzielni lub całej wspólnocie ciąży odpowiedzialność za właściwą konserwację dźwigu osobowego. Warto przy tym pamiętać, że  dbałość o bezpieczeństwo wind jest obowiązkiem, regulowanym przepisami prawnymi.

Przegląd techniczny dźwigu osobowego powinien odbywać się każdego miesiąca. Dla konserwatora jest to doskonała okazja, by dokonać wszelkich niezbędnych regulacji, a w razie potrzeby – także napraw, które mogą zapobiec późniejszym awariom. Co 6 miesięcy windę należy poddać generalnej rewizji, a raz do roku urządzenie jest badane przez UTD, który decyduje o tym, czy winda nadaje się do dalszej eksploatacji.

Przyczyny awarii wind osobowych

Skoro wszystkie dźwigi osobowe podlegają takim samym rygorystycznym wymogom, jak to możliwe, że wiele z nich wciąż jeszcze zawodzi? Spieszymy z odpowiedzią. W wielu blokach wznoszonych w latach 60. i 70. minionego stulecia, wciąż jeszcze działają oryginalne windy, czyli urządzenia, które obecnie mają po 40, a nawet 50 lat.

Mechanizm dźwigu, szczególnie w sytuacji bardzo intensywnej eksploatacji, z czasem ulega oczywistemu zużyciu. Dlatego w budynkach, w których względy finansowe uniemożliwiają wymianę wind na nowe, zaleca się wykonanie profesjonalnej modernizacji windy. Jedną z firm świadczących takie usługi na terenie Podhala jest Zakład Elektromechaniki Dźwigowej LIBER.

Czy może zdarzyć się, że nie zadziała nowa winda? Oczywiście, tak. Przyczyn zacinania się dźwigów osobowych można wymienić całe mnóstwo, a jedną z najbardziej trywialnych jest… awaria zasilania całego budynku. Kolejnym powodem, który niekiedy paraliżuje windy nowego typu są problemy z fotokomórką – zasłonięta, uniemożliwi ruch dźwigu, toteż warto dbać także o czystość kabiny.

Winda nie może ruszyć również z otwartymi drzwiami. Zatem jeśli dojdzie do awarii drzwi, bądź chociażby zablokowania ich przypadkowym przedmiotem. Nawet zmięta chusteczka higieniczna, która dostała się do progu drzwiowego, może  skutecznie uniemożliwić jazdę windy.

Co najczęściej sprawia, że winda zatrzymuje się w czasie jazdy między piętrami? Niewłaściwa eksploatacja. Najprostszym sposobem na unieruchomienie jadącej windy i zacięcie się w kabinie do momentu przyjazdu pomocy technicznej, jest podskakiwanie lub jednoczesne wciskanie kilku guzików.

śr. ocena 5 / głosów 5