Najczęstsze przyczyny awarii kluczy i zamków w drzwiach

Sytuacja, w której nie możemy wejść do własnego domu to przerażająca wizja, z którą nierzadko przychodzi nam się zmierzyć. Na szczęście dzisiaj, dzięki istnieniu pogotowia zamkowego, które znajdziemy w niemal każdym mieście, można ten problem szybko rozwiązać. W jakich sytuacjach dochodzi do awarii kluczy i zamków w drzwiach?

Brak klucza

Jedną z najczęstszych przyczyn, dla których nie możemy dostać się do mieszkania, jest po prostu brak klucza. Przyczyny tego stanu mogą być różne: zazwyczaj jest to zgubienie kluczy, czasem kradzież lub zatrzaśnięcie drzwi z kluczami w środku. O ile ostatni przypadek wymaga oczywiście wezwania pogotowia zamkowego, o tyle zgubienie lub kradzież kluczy to sytuacja, w której samo otwarcie drzwi to za mało. Grozi to bowiem dostaniem się kluczy w niepowołane ręce, dlatego warto wymienić cały zamek i wyrobić nowy komplet kluczy.

Uszkodzenie klucza

Na pozór wytrzymały, klucz nierzadko ulega uszkodzeniom lub nawet niepozornym zarysowaniom, które uniemożliwiają otwarcie drzwi. Powód jest tu prozaiczny: najczęściej klucze przechowujemy w kieszeniach i torebkach razem z innymi przedmiotami. Wzajemne ich ocieranie się i obijanie może doprowadzić do uszkodzenia klucza. Zdarza się też, że używamy klucza w niewłaściwy sposób, np. do otwarcia butelki czy przy domowych naprawach. Uszkodzony klucz należy oczywiście wymienić, przy czym nie ma tu konieczności wymiany zamka.

Awaria zamka

Awarie zamka to bardziej skomplikowany problem. Wyjaśnia to ekspert z Pogotowia Zamkowego ABC Zabezpieczeń we Wrocławiu: Najczęściej do awarii zamka dochodzi nie z naszej winy, a z powodu wadliwego działania mechanizmu. Przysłowiowa złośliwość rzeczy martwych sprawia, że zamek po prostu się zacina – nie daje się przekręcić, czasem zatrzymując klucz w środku. W takiej sytuacji zamiast „siłować” się z zamkiem, co może skutkować uszkodzeniem jego lub drzwi, rozsądnie będzie wezwać ślusarza. Specjalista odblokuje zamek, ewentualnie dokona też jego przeglądu i konserwacji. Bywa też tak, że zamek psuje się z winy użytkownika. Zwykle doprowadzamy do tego gwałtownie trzaskając, ale też otwierając i szarpiąc drzwiami, w których mechanizm zamka jest wysunięty na zewnątrz. Uderzenie mechanizmu o framugę wykrzywia lub niszczy zamek. W takiej sytuacji może wystarczyć wymiana wkładki, ale nieraz niezbędne jest zamontowanie nowego zamka. Taka konieczność powstaje też w sytuacji, kiedy zamek został uszkodzony w następstwie próby włamania lub niewybrednego żartu, np. zaklejenia mechanizmu gumą do żucia.

Klucz złamany w zamku

Kolejną sytuacją, w której nie obejdzie się bez skorzystania z usług firmy oferującej awaryjne otwieranie drzwi, jest złamanie klucza w zamku. Może się to zdarzyć na skutek wady fabrycznej klucza lub zbyt gwałtownego szarpania w sytuacji, kiedy zaciął się zamek. Pogotowie zamkowe pomoże otworzyć drzwi i naprawić zamek.

śr. ocena 5 / głosów 9