Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Każdy klimatyzator, niezależnie od typu i producenta, wymaga fachowej opieki serwisowej, konserwacyjnej i technicznej. Kiedy tylko zauważymy, że urządzenie nie działa w pełni sprawnie, powinniśmy wezwać specjalistę. Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z klimatyzatorami jest niewłaściwe umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Nie powinna być ona montowana w nasłonecznionym miejscu, ponieważ promienie słoneczne nagrzewają ją, co zmniejsza wydajność całego układu, a my nie jesteśmy w pełni zadowoleni z działania klimatyzacji. Kolejna częsta przyczyna to zanieczyszczenia filtra, który przez długi czas nie był czyszczony. Co jeszcze może powodować wadliwą pracę klimatyzacji?

Budowa najpopularniejszych klimatyzatorów

Na początek postaramy się wytłumaczyć, jak zbudowane są najpopularniejsze klimatyzatory do wnętrz, by bliżej przyjrzeć się ich częściom i awariom, jakie mogą się pojawić. Klimatyzatory typu split składają się z dwóch odrębnych jednostek. Jednostka wewnętrzna, którą potocznie nazywamy parownikiem, składa się z wymiennika ciepła, wentylatora, który nadmuchuje powietrze i elektroniki sterującej całą jednostką. Jednostka zewnętrzna składa się ze sprężarki, wentylatora, skraplacza, zaworu rozprężnego i modułów elektrycznych. Parownik i skraplacz są ze sobą połączone rurami, a w ich obiegu przepływa czynnik chłodniczy. Odbiera ciepło z jednej jednostki, by oddać je drugiej. Klimatyzacja typu multi-split, jak wskazuje nazwa, to po prostu kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej.

Przyczyny awarii klimatyzacji

Uszkodzenie elektroniki w klimatyzatorach nie jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii, jednak może się zdarzyć.

Znacznie częściej przyczyną niewłaściwej pracy klimatyzatora jest zabrudzenie filtra, o czym wspominaliśmy we wstępie, oraz wyciek czynnika chłodniczego z układu. To właśnie czynnik chłodniczy pobiera ciepło, a następnie skraplając się pod wpływem wyższego ciśnienia i wyższej temperatury, oddaje je na zewnątrz. Jeśli jest go za mało, klimatyzacja nie pracuje efektywnie – mówi nam przedstawiciel firmy PUCH ze Zgierza.

Jeden z widocznych objawów zbyt małej ilości czynnika chłodzącego w układzie jest włączanie i wyłączanie się sprężarki po krótkich cyklach pracy. Kolejną przyczyną niewłaściwej pracy klimatyzacji jest usterka silnika wentylatora – usterkę tę możemy łatwo zdiagnozować sami, kiedy śmigło wentylatora jest nieruchome. Jeśli z urządzenia kapie woda, może to oznaczać, że odpływ jest niedrożny. Klimatyzator schładza powietrze i jednocześnie je osusza, a skroplona para wodna trafia do tzw. tacy ociekowej, a stamtąd dalej do kanalizacji. Kiedy odpływ jest niedrożny, woda wzbiera się na tacy, a po pewnym czasie zaczyna się wylewać na podłogę w pomieszczeniu. Na koniec warto dodać, że choć nie ma urządzeń bezawaryjnych, wybór odpowiedniej klimatyzacji do pomieszczenia oraz jej regularny przegląd i czyszczenie to podstawa – wówczas możemy liczyć na to, że urządzenia będą działały sprawnie, a my będziemy zadowoleni z efektów ich pracy.

 

śr. ocena 5 / głosów 1