gięcie rur

Najczęściej spotykane problemy podczas gięcia rur i profili

Do poprawnego gięcia rur i profili potrzebna jest wyjątkowa precyzja i umiejętności. W tym celu wykorzystywane są specjalne maszyny, których obsługa wymaga nie tylko dużego doświadczenia od operatora, ale też wiedzy na temat używanych metod. Chwila nieuwagi wystarczy, by w trakcie pracy wystąpił błąd. Jakie są najczęściej spotykane problemy podczas gięcia rur i profili oraz jak sobie z nimi radzić? Sprawdźmy.

Niewłaściwe odkształcenie rury lub profilu

Najczęstszym problemem, który występuje podczas gięcia rur i profili, jest odkształcenie elementu w inny sposób niż oczekiwany. Powodem może być niewłaściwie ustawiony trzpień oraz zbyt mały promień gięcia. Kontrola zarówno trzpienia, jak i wielkości promienia gięcia jest bardzo ważna, aby gięty materiał nie spłaszczył się, nie pofałdował ani nie odkształcił w żaden inny sposób.

Konsekwencją nieumiejętnego gięcia rur i profili może być także ich pęknięcie. Tutaj przyczyną jest najczęściej nieznajomość zasad obróbki oraz właściwości danego materiału, np. gięcie na zimno w sytuacji, gdy wymagana jest obróbka z wykorzystaniem ciepła. Zbyt mały kąt ustawiony na prasie do gięcia również może przyczyniać się do powstawania pęknięć na częściach.

Źle dobrana metoda gięcia

Innym czynnikiem prowadzącym do gięcia rur lub profili w niepożądany sposób może być niewłaściwie dobrana metoda gięcia. Aby uniknąć problemów wynikających z tego niedopatrzenia, przy wyborze optymalnego sposobu pracy należy wziąć pod uwagę:

  • materiał, z którego wykonana jest rura lub profil i ich właściwości,
  • średnica giętego elementu,
  • grubość ścianki giętej części,
  • normy naprężenia danego materiału.

Znajomość powyższych czynników pozwoli właściwie ocenić, czy konieczne jest gięcie elementów na gorąco, czy też na zimno. Ponadto można dzięki temu ustawić odpowiednie parametry na wykorzystywanej maszynie.

Nieodpowiedni sprzęt

Kolejnym, lecz nie najmniej istotnym problemem jest używanie niesprawnego lub nieprzystosowanego do pracy z danym materiałem sprzętu. Decydując się na wybór maszyny do gięcia, warto korzystać z oferty renomowanych i zaufanych producentów pras, takich jak UltraPras. Dzięki temu zyskasz pewność, że używany sprzęt jest nowoczesny i zaawansowany technologicznie. Ponadto da on możliwość ustawienia parametrów w taki sposób, by jak najlepiej dostosować je do materiałów i charakterystyki giętych rur oraz profili.

śr. ocena 0 / głosów 0