Na jakich materiałach można wykonywać wydruki?

Mimo upływu czasu druk cały czas ma się dobrze i cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Obecnie drukować można na różnego rodzaju materiałach, co jest chętnie wykorzystywane m.in. przez firmy zajmujące się reklamą i marketingiem. Poza wydrukami na papierze czy folii, coraz częściej drukuje się m.in. na tkaninach i dibondzie, a więc rodzaju płyty kompozytowej przeznaczonej na szyldy oraz afisze.

Druk na tkaninach

Dzisiaj nikogo nie dziwi również druk na szkle czy plexi. Wiele firm korzysta z takiej formy druku, tworząc szyldy reklamowe, fronty kasetonów czy inne dekoracyjne elementy wnętrz. Z kolei firmą, która to umożliwia jest przykładowo drukarnia Strefa Xero. Popularnym sposobem zdobienia powierzchni odzieży użytkowej jest także druk na tkaninach. W ten sposób zadrukowywane są koszulki, bluzy czy bluzki. Nadruki na tkaninach są wykonywane dzięki różnorodnym technikom poligraficznym. Najczęściej jednak do tego celu wykorzystuje się druk sublimacyjny czy termotransferowy. Czasem stosowane są też bardziej nowoczesne techniki bezpośredniego druku na tkaninach. Dzięki nim uzyskać można nadruk kolorowy o wysokiej dbałości o detale.

Druk na plexi

Dużą popularnością cieszy się od jakiegoś czasu wspomniany wcześniej druk na plexi, czyli szkle akrylowym. W tym przypadku zadrukowywana jest tylko jedna, wewnętrzna strona płyty plexi. Jest to tzw. druk w lustrzanym odbiciu. Tym samym nadruk jest chroniony przed bezpośrednim wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, a więc i bardzo trwały. Nadruki na plexi są dokładne, co jest ich podstawową i jedną z największych zalet. Druk na plexi jest najczęściej drukiem kolorowym. Wykorzystuje się go przy tworzeniu podświetlanych kasetonów i szyldów. Coraz częściej znajduje on również zastosowanie podczas przygotowywania dekoracyjnych elementów do mieszkań i domów. To ciekawa alternatywa dla klasycznych płytek ceramicznych.

Druk na płytach kompozytowych

Warto ponadto wspomnieć o druku na dibondzie, a więc płytach kompozytowych. W ten sposób wykonywane są m.in. szyldy, kasetony i tablice reklamowe. To materiał bardzo wytrzymały, który pozwala na wykonywanie nadruków odpornych na promieniowanie ultrafioletowe czy wilgoć. Oprócz tego coraz częściej zadrukowywuje się płyty MDF, naturalne drewno i sklejkę. Druk na materiałach drewnianych jest możliwy wówczas, gdy drewno jest idealnie gładkie i dokładnie oszlifowane. To jak na razie rzadko stosowana metoda druku, która dla utrwalenia wymaga dodatkowego lakierowania powierzchni drewnianej.

śr. ocena 5 / głosów 5