Na czym polega wertykulacja trawnika?

Po okresie zimy trawnik wymaga intensywnej pielęgnacji w celu odzyskania dobrej kondycji i estetycznego wyglądu. Oprócz koszenia trawy niezbędne jest systematyczne przeprowadzanie procesu wertykulacji, który wpływa na pobudzenie trawy do wzrostu. Dzieje się tak dzięki lepszemu nawilżeniu i dotlenieniu gleby, co przygotowuje ją do przyjęcia niezbędnych składników odżywczych.

Wertykulacja – co to takiego?

Wertykulacja trawnika jest niezbędna w przypadku, gdy murawa staje się za bardzo zbita i przestaje przypominać zielony dywan. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy po opadach lub podlewaniu woda długo nie wsiąka, a trawa nie regeneruje się tak, jak dawniej. Koszenie, podlewanie i nawożenie trawnika przyspieszają rośnięcie trawy, jednak skutkuje to zagęszczeniem części podziemnych, co zmniejsza walory estetyczne. Wertykulacja trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Polega na pionowym cięciu darni na głębokości średnio od 5 do 15 mm, co skutkuje usunięciem obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. Utrudniają one wzrost nowych pędów trawy, a także często stanowią źródło rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych, które uszkadzają głębsze warstwy murawy.

Kiedy ją przeprowadzać?

Zabieg wertykulacji stwarza miejsce dla młodych liści i umożliwia szybsze rozkrzewianie się darni. Ponadto trawa zyskuje lepszy dostęp do wody, światła i tlenu. Wertykulacja powinna być przeprowadzana systematycznie raz do roku. Najodpowiedniejszą porą jest wczesna wiosna, kiedy trawa została skoszona pierwszy raz. Należy jednak pamiętać, że w pierwszym roku po założeniu trawnika nie wolno stosować tego zabiegu, bowiem może to skończyć się zniszczeniem trawnika. W kolejnych latach wertykulacja może sprawiać wrażenie pozostawienia złego stanu murawy, jednak trawa szybko się regeneruje.

Narzędzia niezbędne do wertykulacji

W zależności od powierzchni trawnika, wertykulację można przeprowadzać różnymi narzędziami. Na małych trawnikach mogą wystarczyć specjalne grabie ogrodnicze, natomiast na dużych trawnikach będzie potrzebny wertykulator mechaniczny. W przypadku pielęgnacji dużych trawników najlepiej jest wynająć firmę, która posiada odpowiedni sprzęt. Specjalista z firmy Darpol w Warszawie mówi:

Na działkach, w parkach i ogrodach naszych klientów wykonujemy wszystkie niezbędne prace na trawnikach, takie jak koszenie i wertykulacja. Instalujemy także systemy nawadniania, a także budujemy oczka, strumienie i wodospady.

śr. ocena 5 / głosów 5