szkielkowanie-stali-nierdzewnej

Na czym polega szkiełkowanie stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna w procesie produkcyjnym podlega określonej obróbce. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest szkiełkowanie. Proces ten jest bardzo podobny do piaskowania, jednak zastosowanie określonego medium czyszczącego, czyli granulek szkła, pozwala na rozgraniczenie tych dwóch pojęć.

Istota szkiełkowania

Szkiełkowanie polega na czyszczeniu w sposób strumieniowo  –  ścierny elementów wykonanych ze stali nierdzewnej czy stopów innych metali, również tych nieżelaznych tj. aluminium, miedź, brąz czy mosiądz. Sam proces czyszczenia odbywa się poprzez użycie specjalnego szklanego ścierwa. W trakcie oczyszczania usuwa się z powierzchni wszelkie zabrudzenia, zarysowania, naloty czy warstwę, która uległa wcześniej utlenieniu. Metoda szkiełkowania idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy trzeba usunąć przebarwienia po spawaniu czy skrawaniu.

Zalety tej metody

Zaletą tej metody jest nie wątpliwie wysoka skuteczność w oczyszczaniu wszelkich zabrudzeń. Mikro granulki szklane sprawiają, że nawet najbardziej zniszczone powierzchnie odzyskają swój pożądany wygląd, jednolity kolor oraz, w zależności od użytego granulatu, odpowiednią gładkość. Powierzchnia staje się satynowa, matowa.

Dodatkowo sam proces jest jak najbardziej bezpieczny dla metalu. Nie ma ryzyka uszkodzeń czy odkształceń, jak niekiedy ma to miejsce w przypadku piaskowania czy innych metod obróbki mechanicznej – mówi przedstawiciel firmy JUGEMA ze Środy Wielkopolskiej.

Może być stosowany w precyzyjnej obróbce również elementów delikatnych oraz łamliwych. Dodatkowo szkiełkowanie jest szczególnie polecane w obróbce stali nierdzewnej czy kwasoodpornej m.in. ze względu na obojętność chemiczną ścierniwa. Dzięki temu procesowi możliwe jest dokładne czyszczenie nawet trudno dostępnych elementów, które posiadają dość nietypowy kształt czy wymiary. Szkiełkowanie, co więcej powoduje, że na wierzchniej warstwie metalu tworzą się tzw. naprężenia ściskające, które nie tylko powodują podniesienie odporności na uszkodzenia metalu, ale również wzmacniają jego strukturę.

śr. ocena 5 / głosów 4