Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja jest sposobem na energooszczędną wentylację wnętrz. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest dostarczenie do każdego pomieszczenia świeżego powietrza z zewnątrz, przy jednoczesnym odprowadzaniu tego znajdującego się wewnątrz, które ma dużą zawartość dwutlenku węgla. Powietrze wprowadzane do pomieszczeń jest filtrowane, dzięki czemu jest pozbawione wszelkich zanieczyszczeń.

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z wieloma zaletami

Rekuperacja jest specjalnym rodzajem wentylacji mechanicznej, dzięki której możliwe jest odzyskanie ciepła. Metoda ta jest wyjątkowo efektywna – dzięki niej można zaoszczędzić nawet do 50% dotychczasowych kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Wykorzystanie rekuperacji w budynkach mieszkalnych wpływa na samopoczucie lokatorów – ograniczona ilość dwutlenku węgla w powietrzu sprawia, że wzrasta jakość snu. Powietrze dostarczane do wewnątrz za pośrednictwem całego systemu jest ponadto wolne od:

  • zanieczyszczeń,
  • bakterii i wirusów,
  • kurzu i pyłu.

Jak działa rekuperacja?

Działanie rekuperacji jest bardzo proste. System przesyła powietrze w przeciwnych kierunkach w tym samym momencie. Zarówno ciepłe powietrze z wewnątrz, jak i zimne z zewnątrz budynku. Obie te masy spotykają się w centralnym punkcie, czyli rekuperatorze. Co istotne, nie mieszają się ze sobą, ponieważ każda z nich porusza się osobnym kanałem. Przechodząc przez wymiennik ciepła, ciepłe powietrze z wewnątrz oddaje swoją temperaturę, ogrzewając to, które jest zasysane spoza budynku. Taka instalacja sprawdza się także latem, ochładzając i wentylując przegrzane pomieszczenia.

Głównym elementem systemu jest rekuperator – czyli centralna wentylacja z odzyskiem ciepła. To właśnie w tym urządzeniu dochodzi do odzyskania energii z powietrza, które wyciągane jest z pomieszczeń. Dobranie rekuperatora o odpowiedniej mocy jest bardzo ważne, wpływa bowiem na skuteczność systemu. Rekuperator może zostać zamontowany w nieużywanej części poddasza, garażu, kotłowni. Bardzo ważne jest, aby nie montować urządzenia w okolicy tak zwanych cichych pomieszczeń – np. sypialni czy pokoi dziecięcych.

Jak wygląda montaż rekuperatora?

Montaż rekuperatora jest najważniejszym elementem i to od niego zależy poprawne funkcjonowanie całego układu. Instalacja wymiennika ciepła oraz kanałów wentylacyjnych  wykonywana jest w miejscu niewidocznym. Sposób montażu uzależniony jest od wybranego modelu rekuperatora. Dostępne są tradycyjne kanały wentylacyjne wykonane ze stalowych elementów o dużej średnicy, jak również nowoczesne przewody wykonane z polietylenu, co pozwala na zamontowanie ich np. w wylewce podłogi lub na stropie.

Jak zauważa specjalista z firmy RKinstal Robert Karbownik:

Siatka wentylacyjna jest zagęszczona najczęściej w miejscu mało użytkowym – umieszcza się ją w nieużywanej części poddasza, gdzie stopniowo rozchodzi się na poszczególne pomieszczenia i piętra domu.
W domu, gdzie zastosowano rekuperację, każde z pomieszczeń jest odpowiednio wentylowane – przez wiatrołap, korytarze, pokoje, toaletę, łazienkę, kuchnię. Są jednak pomieszczenia, których z reguły się nie wentyluje. To garaże oraz kotłownie
– dodaje.

Niektóre pomieszczenia w domu nie mają nawiewu oraz wywiewu – pełnią one funkcję pomieszczeń transferowych. Powietrze przepływa tam swobodnie dzięki odpowiednim podcięciom pod drzwiami. Cały ruch powietrza nie jest gwałtowny – jest niezauważalny
i niesłyszalny.

Czy montaż rekuperatora jest kosztowny?

Cena montażu rekuperatora nie jest ujednolicona. Jest szacowana indywidualnie dla każdego domu, a wpływa na nią:

  • metraż,
  • ilość oraz rodzaj pomieszczeń,
  • rodzaj wybranego rekuperatora,
  • rodzaj wybranej instalacji,
  • opcje dodatkowe – uzależnione od oferty wybranej firmy.

Wielkość budynku – ilość pokoi i ich metraż – są niezwykle istotne, ponieważ to od nich zależy moc rekuperatora, jak również długość całej instalacji.

śr. ocena 5 / głosów 5