Obróbka CNC

Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka CNC, czyli popularna obróbka skrawaniem, jest nowoczesną techniką, cenioną w każdej branży. Przemysł motoryzacyjny, lotniczy, medyczny czy elektroniczny czerpią z jej możliwości garściami. Jej zadaniem jest obróbka metali w powtarzalny i niezwykle precyzyjny sposób. Dzięki nienagannej dokładności, szybkości i efektywności to właśnie metoda CNC jest uznawana za najlepszy rodzaj obróbki. Sprawdź, czym jest.

Obróbka CNC – na czym dokładnie polega?

Jej głównym zadaniem jest nadanie metalom pożądanego kształtu. Obróbkę wykonuje się zazwyczaj z użyciem specjalistycznych sprzętów, takich jak tokarki i frezarki. Każde narzędzie CNC wyposażone jest w mikrokomputer, który odpowiada za całość pracy.

Proces niezawodnej obróbki CNC składa się z trzech etapów. Są to:

  • projektowanie komputerowe,
  • przetwarzanie projektu,
  • wykonanie danego elementu.

Aby właściwie rozpocząć pracę nad obróbką, trzeba wziąć pod uwagę materiał, który będzie poddawany działaniu, dostępne narzędzia i techniczne możliwości. Następnie do frezarki lub tokarki wprowadza się dane, które zaprogramowują sprzęt w konkretny sposób. Właśnie ten etap jest kluczem do sprawnej produkcji powtarzalnych elementów. Dzięki temu cały proces odbywa się w zautomatyzowany sposób, który wyklucza ryzyko błędu i usprawnia każdą produkcję.

Obróbka CNC dotyczy praktycznie wszystkich metali. Są jej poddawane z łatwością między innymi stal, metale kolorowe, żelazo, w tym aluminium oraz miedź.

Zastosowanie i zalety obróbki CNC

Ta metoda obróbki jest wykorzystywana przez praktycznie wszystkie branże, w tym lotniczą, motoryzacyjną, medyczną oraz elektryczną. To dzięki niej powstają różne części np. silniki do środków transportu.

Jak mówi specjalista z firmy CUTTER-TECH sp. z o.o., wiąże się ona także z szeregiem korzyści. Są to:

  • bezawaryjna praca,
  • wykluczenie ryzyka błędu,
  • ograniczenie kosztów związanych np. z błędami,
  • precyzja i wydajność,
  • małe nakłady pracy,
  • szybkość i powtarzalność,
  • zaoszczędzenie czasu.

Co ciekawe, obróbka CNC daje jeszcze więcej możliwości. Oprócz sterowania i nadzoru urządzeń, maszyny CNC mają także do dyspozycji inne układy. Są to układy napędowe, nośne, uchwytowe, a nawet takie, które ułatwiają magazynowanie wytworzonych elementów i usuwanie ich odpadów. Komputerowe sterowanie jest bardzo proste, ponadto możliwe jest uzyskanie każdego kształtu, w tym chropowatego czy o nietypowej strukturze.

Obróbka CNC, którą tak chętnie wykorzystują zakłady produkcyjne i przemysłowe, jest jedną z najbardziej opłacalnych metod prac związanych z metalami.

śr. ocena 5 / głosów 1