głębosz

Na czym polega głęboszowanie?

Są różne sposoby na zwiększenie plonów. Korzystanie z nich jest często bardzo ważnym działaniem w gospodarstwach rolnych. Jedną z metod stosowanych przez rolników jest głęboszowanie. Do wykonywania tego zabiegu używa się specjalnych maszyn. Na czym zatem polega głęboszowanie? Jakie efekty przynosi ta metoda i czy warto ją wykorzystywać? Wyjaśniamy.

Cel głęboszowania

Kiedy gleba jest zagęszczona, to utrudnione staje się jej prawidłowe nawodnienie. Nie tak trudno doprowadzić do tego zjawiska – wystarczy używać ciężkiego sprzętu na polu. Kiedy już do tego dojdzie, bardzo dobrym pomysłem będzie zastosowanie głębosza – maszyny, która spulchnia glebę nawet na stosunkowo dużych głębokościach. W wyniku swoich działań urządzenie sprawia, że woda i powietrze mają większy dostęp do głębszych partii gleby. Konsekwencją jest lepszy rozwój systemu korzeniowego roślin, który prowadzi do zwiększenia plonów. Głęboszowanie powinno się powtarzać co kilka lat po żniwach. Im cięższa gleba, tym częściej należy przeprowadzać ten zabieg.

Głębosze – maszyny do głęboszowania

Głęboszowanie wykonuje się za pomocą specjalnych maszyn zwanych głęboszami. Są to urządzenia wyposażone w zęby osiągające długości od 1,5m do 3m. Ich zadaniem jest spulchnianie ziemi tam, gdzie inne narzędzia rolnicze nie mają dostępu. Użycie głębosza nie niesie ze sobą ryzyka zmieszania warstwy ornej z martwicą, jest więc dla gleby uprawnej całkowicie bezpieczne, a korzyści płynące z jego zastosowania – utrzymanie optymalnego poziomu nawodnienia i napowietrzenia są nie do przecenienia – wyjaśnia pracownik firmy Armasz. Poza standardowych wyposażeniem, maszyny mogą mieć też dodatkowe elementy. Są to np. wały strunowe, których zadaniem jest przygotowanie gleby po orce przed zasianiem tam roślin, oraz kule drenujące.

Znaczenie głęboszowania w rolnictwie

Zastosowanie głębosza przynosi pozytywne skutki we wszystkich tych miejscach, gdzie ziemia jest mocno zagęszczona. Użycie go zapewnia spulchnienie gleby oraz poprawia jej infiltrację. Dzięki temu woda może dostawać się do korzeni znajdujących się na różnych głębokościach. To samo dotyczy powietrza. Co więcej, pomaga to w momencie, kiedy panuje susza, bo dłuższe korzenie pobierają wodę z głębszych warstw gleby. Wszystkie te działania prowadzą w efekcie do zwiększenia plonów. Dlatego właśnie warto decydować się na głęboszowanie co jakiś czas, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Działanie to może być bardzo istotne w procesie uprawiania roślin.

śr. ocena 5 / głosów 1