Na czym polega doradztwo spedycyjne?

Transport międzynarodowy, import i eksport to dziedziny, w których o sukcesie decyduje wiele czynników. Ważne jest dopilnowanie formalności celnych, ale też optymalne wyznaczenie trasy przejazdu czy wybranie odpowiedniego sposobu załadunku, tak aby przewóz był jak najbardziej opłacalny. Jeżeli chcesz wznieść swoją działalność międzynarodową na nowy poziom, skorzystaj z doradztwa spedycyjnego.

Co to jest spedycja?

Spedycja to działalność, która polega na organizacji przewozu ładunków. Składa się na nią wiele pomniejszych kwestii, począwszy od doboru środka transportu przez właściwe rozmieszczenie towaru w przestrzeni załadunkowej, znalezienie odpowiednich sposobów na zabezpieczenie ładunku aż po wytyczenie tras, które będą najkorzystniejsze i w miarę możliwości najszybsze.

Spedycja jest ważnym ogniwem branży TSL, czyli transportu-spedycji-logistyki – mówi specjalista z firmy Latis Logistic. – Od wiedzy i profesjonalizmu spedytora uzależnione będą m.in. koszty transportu, co z kolei przekłada się na ceny przewożonych produktów oraz zyski firmy korzystającej z usług spedytora.

Spedytor, obok doboru metod i organizacji transportu, bierze udział w dopełnianiu formalności. Po jego stronie jest bowiem wystawianie tzw. dokumentów spedycyjnych (listów przewozowych). Ich celem jest przekazanie wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w transport informacji o tym, jak powinien się on odbywać.

Co obejmuje doradztwo spedycyjne?

Ponieważ spedycja jest złożonym zagadnieniem, które wymaga wiedzy z wielu obszarów, powstała usługa doradztwa spedycyjnego. W jego ramach można skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy podpowiedzą, jak ustalać warunki handlowe z zagranicznymi kontrahentami, w jaki sposób przygotować transport, aby był on maksymalnie wydajny czy też znajdą rozwiązania z zakresu ubezpieczenia towaru albo wynajmu kontenerów. Niezależnie od tego, jaka kwestia wymaga eksperckiego oka i rzetelnej porady, klienci korzystający z doradztwa spedycyjnego mogą liczyć na to, że otrzymają pomoc doskonale dopasowaną do ich potrzeb oraz możliwości finansowych i organizacyjnych.

Co szczególnie ważne, doradztwo spedycyjne dotyczy nie tylko kwestii planowania, ale też dokumentacji. Specjaliści pomogą w przygotowaniu dokumentacji handlowej, która jest potrzebna nie tylko w transporcie, na granicy czy podczas odprawy celnej, ale też np. w czasie inspekcji. Korzystając z doradztwa spedycyjnego, można udoskonalić działalność swojej firmy, usprawnić procesy, a także zaoszczędzić czas i pieniądze. 

śr. ocena 5 / głosów 5