rower elektryczny

Na co zwrócić uwagę kupując rower elektryczny?

Choć rower elektryczny nie jest wynalazkiem całkiem nowym, to od jakiegoś czasu można dostrzec rosnącą popularność tego środka transportu. Spowodowane jest to tym, że łączy on w sobie zalety zwykłego, mechanicznego roweru oraz jednośladów napędzanych silnikiem – jest przyjazny dla środowiska, pomaga poprawić kondycję, a zarazem świetnie spisuje się w intensywnym ruchu ulicznym typowym dla dużych miast. Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie takiego pojazdu?

Silnik: jego moc i jego montaż

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwag przy wyborze roweru elektrycznego, jest moc zamontowanego w nim silnika, który wspomaga nas podczas pedałowania. Generalnie im większa moc silnika, tym mniejszy jest nasz wysiłek podczas jazdy, należy jednak pamiętać, że rowery z silnika powyżej 250 W muszą zostać zarejestrowane a do korzystania z nich musimy posiadać odpowiednie uprawnienia. W silnika o maksymalnej mocy nominalnej 250 W zasilanie stopniowo odcinane jest po przekroczeniu prędkości 25 km/h lub w momencie, w którym przestajemy pedałować.  Drugą kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest miejsce montażu silnika – optymalnym rozwiązaniem są silniki montowane centralnie, a więc w mechanizmie korbowym roweru. Dzięki temu masa urządzenia jest równomiernie rozłożona na przód i tył pojazdu, co wpływa znacząco na komfort jazdy. Alternatywnie silnik może zostać zamontowany na przedniej lub tylnej piaście. Komfort jazdy w takim układzie spada, jednak z drugiej strony jest to rozwiązanie bardziej przyjazne dla naszej kieszeni.

Bateria

Drugim niezbędnym elementem wyposażenia roweru elektrycznego jest bateria, nazywana również akumulatorem, magazynująca energię do napędzania silnika. Opisywana jest ona przy pomocy kilku parametrów, z których zdecydowanie najważniejszym jest pojemność wyrażania w amperogodzinach. Wartość ta mówi nam, ile czasu możemy korzystać z baterii, zanim ulegnie ona wyczerpania. Najwydajniejsze na rynku akumulatory to urządzenia litowo-jonowe, które dostarczają energii na około 11 godzin jazdy.

Konstrukcja

Czyli innymi słowy rodzaj roweru. Każdy doświadczony rowerzysta powinien mieć pełną świadomość tego, że każdy rodzaj roweru przeznaczony jest do jazdy w innych warunkach i wymagane są od niego inne cechy.

– Rowery miejskie jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone do komfortowej, ale niezbyt szybkiej jazdy w obrębie miast – po asfaltowych drogach i ścieżkach rowerowych – mówi przedstawiciel firmy Roweryok.plRowery górskie najlepiej sprawdzą się w trudnym terenie, z kolei trekkingowe stanowią są idealne na długie trasy w różnych warunkach. Zanim kupimy rower – jakikolwiek rower – zastanówmy się najpierw jak zamierzamy go wykorzystać.

Nowy czy używany

Tak jak i samochód, rower możemy nabyć na rynku wtórnym. Zapłacimy za niego mniej, czy jednak jest to dobra inwestycja? Należy pamiętać, że pojemność baterii w czasie użytkowania spada, co oznacza, że jednorazowe ładowanie wyeksploatowanej baterii wystarcza na mniej godzin jazdy, niż kiedy bateria jest fabrycznie nowa. Co prawda baterię możemy wymienić na nową, jednak wiąże się to z dodatkowym wydatkiem. Może więc okazać się, że kupno używanego roweru wcale nie przyniesie nam bardzo dużych oszczędności. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakupienie roweru nowego, który dodatkowo objęty będzie gwarancją.

śr. ocena 0 / głosów 0