Mieszkać oszczędniej, czyli cele i zalety projektów termomodernizacji

Termomodernizacja to sposób na zabezpieczenie domu przed utratą ciepła. Jej zadaniem jest zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do ogrzania bądź ochłodzenia budynku oraz podgrzania wody. Aby jednak pozwoliła mieszkać oszczędniej, konieczne jest jej właściwe przeprowadzenie. Co warto o niej wiedzieć? Jakie cele i zalety pozwala osiągnąć? Czy dotyczy tylko nowych obiektów czy też starszych?

Termomodernizacja gwarantuje komfort termiczny

Docieplając przegrody domu i usuwając mostki termiczne, można sprawić, że budynek stanie się cieplejszy. Odpowiednie materiały pozwalają skuteczniej zaizolować go przed chłodem przedostającym się z zewnątrz. Szybsze zapewnienie oczekiwanej temperatury powietrza w krótkim czasie sprawia, że dom staje się przyjaźniejszy dla domowników. Wbrew pozorom termomodernizacja przynosi korzyści nie tylko zimą, ale też latem. Główną zaletą rozwiązania w okresie ciepłym jest zadbanie o nieprzegrzewanie się pomieszczeń. A na czym polega sam proces? Może on na przykład może obejmować wymianę kotła grzewczego na pompę ciepła. Jej instalacja również pozwala w energooszczędny sposób ochłodzić obiekt. Istotne jest również zadbanie o właściwą termoizolację budynku.

Nowoczesne rozwiązania ułatwiają korzystanie z instalacji

Samo przeprowadzenie termomodernizacji to nie tylko zadbanie o ciepło. To również oszczędność czasu i poprawienie komfortu korzystania z urządzeń grzewczych. Wymieniając je na nowe, można uniknąć m.in. problemów związanych z koniecznością zakupu paliwa, jego przechowywania czy ładowania. Aby jednak uzyskać właściwy efekt, należy skorzystać z pomocy specjalistów np. firmy BAKS z Katowic oferującej nadzór nad inwestycjami. Dodatkowo, dzięki pełnemu zautomatyzowaniu urządzeń nie są one uciążliwe w obsłudze. Wiele nowoczesnych technologii umożliwia sterowanie instalacją przy wykorzystaniu smartfona czy też tableta. Ma to kolejną zaletę – o ciepło w domu można dbać z dowolnego miejsca – zarówno z kanapy, jak i oddalonego o kilkaset kilometrów miasta.

Zyskujesz nie tylko komfort, ale też oszczędzasz pieniądze

Dla większości inwestorów najważniejszą korzyścią osiąganą w wyniku przeprowadzenia termomodernizacji jest uzyskanie długofalowych oszczędności związanych z codziennym utrzymaniem domu. Lepszej jakości izolacja budynku pozwala zmniejszyć ilość energii niezbędnej do zapewnienia komfortu termicznego. Wydajniejsze urządzenia zużywają mniejszą ilość paliw, przy jednoczesnym zapewnieniu tej samej ilości ciepła. Rachunek jest prosty – można wydać mniej i zyskać więcej. Warto również zastanowić się nad zainstalowaniem urządzeń korzystających z energii odnawialnej, która może przynieść jeszcze większe oszczędności.

śr. ocena 5 / głosów 6