Mechanizmy regulacji zagłówków w meblach

Meble z zagłówkami są coraz popularniejsze ze względu na wysoki komfort siedzenia, który nie wpływa negatywnie na kręgosłup. Dopasowanie zagłówka do przybranej pozycji i wzrostu danej osoby wymaga jednak odpowiedniej regulacji. Zagłówki mogą być montowane na kilka sposobów, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie taki, którego odpowiada mu najbardziej.

Zastosowanie zagłówków w meblach

Zagłówki możemy znaleźć w meblach takich jak sofy, kanapy, narożniki, fotele, łóżka itp. Ich zadaniem jest przedłużyć strefę siedzenia poprzez podparcie głowy i karku. Dzięki temu użytkownik może przyjąć wygodną pozycję, która przez wiele godzin będzie bezpieczna dla jego kręgosłupa. Często zagłówki do mebli sprzedawane są oddzielnie. Daje to możliwość zakupu jednego elementu i umieszczania go na wybranym przez użytkownika miejscu. Sprawdza się to przede wszystkim w mieszkaniach, w których przebywa jedna osoba lub tylko jeden z domowników zazwyczaj przesiaduje na wybranym meblu. Można także kupić zagłówek z innego zestawu, jednak należy pamiętać o doborze stylistycznym do posiadanego mebla.

Istota regulacji podczas codziennego stosowania

O komforcie stanowi nie tylko wykonanie mebla, ale również zastosowane mechanizmy regulacji zagłówków. Najprostszym rodzajem są zagłówki montowane na stałe. Można je odchylać, dzięki czemu użytkownik uzyskuje odpowiadający sobie kąt nachylenia. Choć jest to rozwiązanie bardzo wygodne, należy pamiętać o tym, że zagłówka nie można przenosić na różne stanowiska siedzące. Ruchome zagłówki w meblach pozwalają na oddzielną regulację na każdym stanowisku. Dzięki temu mebel uwzględniający kilka miejsc siedzących będzie wygodny zarówno dla osób niskich jak i wysokich. Regulacja pozwala także na podniesienie zagłówka w celu wyprostowania się lub jego odchylenie, które umożliwia położenie głowy. Tego typu meble przeważnie mają niskie oparcia.

Różne formy mechanizmów regulacji

Klienci, którzy zdecydują się na mebel z zagłówkiem z pewnością będą sprawdzać różne formy pod względem wysokiego komfortu. Dotyczy to nie tylko osób chcących mieć wygodę na najwyższym poziomie, ale również takich, które muszą zadbać o swój kręgosłup. Z tego powodu meble z zagłówkami stają się coraz popularniejsze. Ekspert z firmy ALEX Alicja Jopp w Ryczywole mówi:

Istnieje kilka rodzajów mechanizmów regulacji. Zagłówek może być w kształcie litery „C” lub „L”. Umieszczenie na prętach pozwoli na określoną wysokość regulacji. Zagłówki mogą znajdować się także na ramie, która umożliwi ich delikatne odchylanie.

śr. ocena 5 / głosów 5