papier ścierny

Materiały ścierne dla przemysłu

Jednym z elementów obróbki metali jest wygładzanie ich powierzchni. Często jest to niezbędne do uzyskania zamierzonego efektu danego procesu technologicznego. Do wykończenia nie do końca gładkiego elementu z metalu stosuje się artykuły ścierne. Nie chodzi jedynie o papier – opcji jest o wiele więcej. Jakie materiały ścierne są dostępne na polskim rynku?

Papier ścierny – najpopularniejszy materiał

Pierwszym, co przychodzi do głowy, kiedy myśli się o materiałach ściernych, jest właśnie papier. Można go kupić np. w formie rolki lub arkusza. Używa się go często w warunkach domowych. Papier jest też wykorzystywany w niektórych urządzeniach np. szlifierkach albo ściernicach. Ale poza nim, na rynku można znaleźć też wiele innych materiałów ściernych.

Ściernica listkowa i trzpieniowa

Ściernica listkowa ma właściwości papieru ściernego, ale potrafi pracować z szybkością tarczy szlifierskiej. Dużą zaletą jej używania jest to, że może dostać się do miejsc, do których inne narzędzia nie docierają. Przed jej zastosowaniem należy pamiętać o tym, żeby dobrać średnicę ściernicy do prędkości urządzenia.

Kolejną odmianą są ściernice trzpieniowe. Charakteryzuje je szybki montaż. Wykorzystuje się je zazwyczaj do matowania i satynowania obrabianej powierzchni. Występują również ściernice trzpieniowe listkowe, które łączą w sobie cechy obu ściernic.

Tarcze do cięcia i szlifowania

Kluczem do skuteczności tarczy jest dobranie odpowiedniego narzędzia do obrabianej powierzchni. Elementy te są bowiem bardzo uniwersalne. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się je zarówno do cięcia materiałów, jak i do ich szlifowania. W przypadku twardszych powierzchni stosuje się tarcze diamentowe. Efekty pracy z tym narzędziem zależą m.in. od rodzaju uzębienia występującego w urządzeniu.

Włóknina ścierna

Włókninę ścierną wykonuje się zazwyczaj z nylonu. Dodatkowo, wzmacnia się ją spoiwem oraz materiałem ściernym. Może być stosowana w przypadku różnego rodzaju powierzchni, nie tylko metalowych, ale również szkła i drewna. Występuje w kilku rodzajach, dlatego wykorzystuje się ją do różnych celów.

Inne materiały

Poza wyżej wymienionymi materiałami, można spotkać się również z krążkami fibrowymi, przystawkami do szlifowania, koronkami diamentowymi i wiertłami do metalu. Wszystkie te elementy oferuje między innymi firma TOLS. Dzięki dużemu wyborowi materiałów, można dopasować je do aktualnych potrzeb użytkownika. Wszystko zależy od parametrów obrabianego elementu i efektu, jaki chce się otrzymać.

śr. ocena 5 / głosów 1