ciecie metali

Laser czy waterjet – technologie cięcia metali

Współczesne technologie cięcia metali pozwalają na uzyskanie dowolnych kształtów i rozmiarów obrabianych przedmiotów w niewiarygodnym wręcz tempie. Wybór najbardziej odpowiedniej metody uzależniony jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim grubości ciętego metalu.

Zarówno laser, jak i waterjet mają swoje bardzo mocne strony, dlatego trudno jest przyznać którejś z tych maszyn palmę pierwszeństwa – mówi specjalista z firmy Hurtostal 2.

I choć podczas pracy na elementach metalowych pozwalają uzyskać bardzo podobne efekty, nie sposób nie zauważyć istotnych różnic między obiema technologiami.

Różnice stosowanych technologii

Laserowe cięcie należy do kategorii termicznej obróbki metalu, dlatego odradza się stosowanie go do pracy na materiałach wrażliwych na temperatury, jak np. na aluminium. Natomiast doskonale sprawdzi się do cięcia cienkich blach stalowych. Cięcie wodne to tzw. obróbka na zimno, rekomendowana dla aluminium, ale też innych materiałów wrażliwych na wysokie temperatury, jak np. guma. Dla cienkich metali laser okazuje się bezkonkurencyjny, ze względu na prędkość i niewielkie zużycie energii.

Co tnie laser, a co woda

Cięcie laserowe przeznaczone jest typowo do obróbki metali. Laser umożliwia błyskawiczne i precyzyjne cięcie dowolnych metali, w tym stal konstrukcyjnej, ocynkowanej i nierdzewnej do grubości 20 mm. Waterjet pracuje wolniej, jednak jego przewaga polega na możliwości cięcia dowolnych materiałów, gdyż równie dobrze poradzi sobie z kamieniem, metalem, jak i ze szkłem.

Zalety lasera i maszyny waterjet

Główną zaletą pracy z laserem jest możliwość ekspresowej produkcji detali. Dzięki wysokiej koncentracji wiązki promienia lasera obszar oddziaływania termicznego jest niewielki. W przypadku masowej produkcji ważną zaletą jest brak fizycznego kontaktu głowicy z obrabianym materiałem, dzięki czemu sprzęt nie zużywa się, więc maszyna jest niedroga w eksploatacji.

Waterjet w pełni eliminuje oddziaływanie termiczne, dzięki czemu umożliwia pracę z niemal każdym materiałem. Minimalna siła cięcia uwalnia obrabiane detale od napięć, co pozawala na pełne zachowanie oryginalnych właściwości opracowywanych elementów – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Hurtostal 2.

Ostateczny wybór maszyny do zakładu pracy nie jest łatwy, dlatego warto zastanowić się przede wszystkim nad planowanym sposobem eksploatacji urządzenia (rodzaj ciętych metali, planowane ilości i tempo produkcji). Nieporównywalnie większa wydajność urządzeń laserowych sprawia, że są one idealną propozycją dla zakładów specjalizujących się w cięciu blach, podczas gdy waterjet sprawdzi się w szerszych zastosowaniach.

śr. ocena 6.7 / głosów 3