Lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe coraz szerzej stosowane w przemyśle

Lakierowanie proszkowe to nowoczesna i efektywna metoda służąca do zabezpieczania i pokrywania kolorem powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Jest wykorzystywana na szeroką skalę, między innymi przez przemysł. Jakie są największe zalety lakierowania proszkowego? Czy warto wdrażać ten sposób malowania w swoim przedsiębiorstwie produkcyjnym?

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Lakierowanie proszkowe to technika polegająca na nanoszeniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na powierzchnię elementów. Sypki pigment osadza się w ten sposób na powierzchniach metalowych.

Siły elektrostatyczne utrzymują naniesioną farbę w miejscu, zapobiegając jej spływaniu i odrywaniu się. Po zastosowaniu natrysku przerabiany element poddaje się procesowi polimeryzacji i utwardzania. Ten ostatni proces ma miejsce w specjalnych piecach, osiągających temperaturę nawet 200° C.

Lakierowanie proszkowe powinno odbywać się w specjalistycznych lakierniach, na przykład w Automatycznej Lakierni Proszkowej MERA METAL S.A.​ w Warszawie-Wawrze. Tylko wówczas ma się gwarancję uzyskania estetycznej, równej i trwałej powierzchni.

Lakierowanie proszkowe w przemyśle

Malowanie proszkowe jest uznawane za ekonomiczną, skuteczną i przyjazną środowisku metodę zabezpieczania i renowacji przedmiotów ze stali zwykłej i nierdzewnej, aluminium, mosiądzu, żeliwa i innych popularnych materiałów.

Obrobione w ten sposób przedmioty stają się bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, powstawanie rdzy oraz na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Uzyskuje się powłokę ochronną najwyższej klasy. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście tworzenia niezawodnych wyrobów przemysłowych.

Lakierowane na użytek przemysłu elementy zazwyczaj poddaje się wcześniejszej obróbce. Dzięki temu nadają się one do nałożenia farby, a cały proces jest bardziej efektywny i precyzyjny.

Maksymalne wymiary poddających się lakierowaniu elementów to 1180 mm x 1100 mm x 2600 mm. Optymalna prędkość przy malowaniu proszkowym przemysłowym powinna natomiast wynosić 4 metrów powierzchni na minutę.  W miejscach trudno dostępnych do malowania lakiernie często wykorzystują pistolety ręczne, które muszą być obsługiwane przez doświadczonych lakierników.

Zalety lakierowania przemysłowego

Automatyczne lakierowanie proszkowe ma wiele zalet. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o wysokiej estetyce oraz o właściwościach ochronnych. Podczas malowania proszkowego do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe związki, więc można uznać, że jest to metoda ekologiczna.

Istotną korzyścią będzie również wydajny i szybko realizowany proces. Można zastosować farby proszkowe o różnych kolorach i uzyskiwać różnorodne powierzchnie powłoki – od matowych, przez satynowe, aż po wysoki połysk.

Kluczem do sukcesu jest to, by używać nowoczesnych urządzeń aplikacyjnych, które zapewnią najlepszą precyzję nanoszenia powłok ochronnych.

śr. ocena 5 / głosów 1