Kwalifikowany materiał nasadzeniowy – czy warto

Według obowiązującego prawa i definicji, materiał nasadzeniowy roślin warzywnych lub ozdobnych to część materiału siewnego. Obejmuje całe rośliny, które uzyskane zostały z materiału rozmnożeniowego lub siewnego w przypadku roślin warzywnych. Materiał nasadzeniowy przeznaczony jest do nasadzeń w celu produkcji. Czy opłacalne jest stosowanie kwalifikowanego materiału nasadzeniowego i czy warto po niego sięgać?

Cena i jakość

Bardzo niewielka część rolników wciąż uważa, że materiał kwalifikowany nie jest tani, a wręcz drogi. Świadomość wzrasta jednak z roku na rok, a czasy, kiedy polscy rolnicy kupowali nasiona na przykład na targowiskach, zamiast stawiać na materiał kwalifikowany lub elitarny, mijają bezpowrotnie. Stosowanie gorszej jakości ziarna widoczne było niegdyś na polach, dziś się to zmienia. Naprawdę warto co roku wymieniać ziarno zbóż na materiał kwalifikowany. To samo dotyczy uprawy warzyw

-na przykład jeśli chodzi o ziemniaki, około 60-70% sadzeniaków również powinna być wymieniana. Dzięki temu plon staje się bardziej wyrównany, dorodniejszy, a co najważniejsze w kwestii cen i zarobków – wydajność bardzo się zwiększa. Próby oszczędzania w bardzo wielu branżach się nie sprawdzają – mówi nam przedstawiciel Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego.

Dopłaty do materiału siewnego

Oprócz świadomości polskich rolników, ważna jest też oczywiście zasobność ich portfeli. O ile kiedyś coroczny zakup materiału nasadzeniowego mógł być dużym problemem dla części z nich, dziś mogą oni liczyć na unijne dopłaty do materiału siewnego. Systemy dopłat unijnych stają się coraz bardziej klarowne, jasne i dostępne, dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Rolnicy są świadomi, że dzięki kwalifikowanemu materiałowi nasadzeniowemu ich coroczne plony mogą być znacznie większe, zakup materiału jest wyraźnie opłacalny. Kiedy rozpoczęto udzielanie dopłat w roku 2007, liczba złożonych wniosków wynosiła około 18,5 tysiąca – obecnie jest to znacznie więcej.

śr. ocena 5 / głosów 3