rusztowanie

Kupno rusztowania. Na co zwrócić uwagę?

Nastawiona na sukces firma budowlana lub remontowa musi posiadać na wyposażeniu rusztowanie, które jest niezbędne podczas wykonywania wielu prac wykończeniowych, konserwacyjnych oraz podczas wznoszenia budynków. Decydując się na zakup rusztowania, należy wziąć pod uwagę m.in. dopasowanie konstrukcji do specyfiki branży, w której działa firma, a także materiały, z jakich zostało wykonane, gdyż decydują one o bezpieczeństwie pracy z wykorzystaniem tego sprzętu.

O czym pamiętać przed zakupem rusztowania?

Duży wydatek, który wiąże się z zakupem rusztowania, często skłania inwestorów do nieprzemyślanych zakupów np. odkupienia używanego rusztowania, które nie zawsze spełnia wymogi techniczne i jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Nie jest to dobre posunięcie, bo używane rusztowania mogą okazać się przyczyną poważnych w skutkach wypadków przy pracy. Zanim przed zakupem rusztowania, warto się zastanowić:

  • podczas jakich prac będzie ono wykorzystywane,
  • jakie wymogi musi spełniać (wielkość, możliwość montażu wewnątrz pomieszczeń, waga, łatwość przenoszenia, montażu i demontażu)
  • oraz jak często będzie wykorzystywane.

Jedynie skrupulatnie przemyślany zakup rusztowania okaże się dobrą inwestycją na lata. A jako że zakup tego sprzętu nie jest prosty, warto pamiętać, że wszystkie wątpliwości pozwali rozwiać kontakt z doświadczonym sprzedawcą rusztowań, który doradzi, jaką konstrukcję rusztowania wybrać, aby w pełni wykorzystać jej potencjał.

Zakup rusztowania wymaga przede wszystkim dobrego określenia indywidualnych potrzeb inwestora. Najbardziej uniwersalną konstrukcją nośną są rusztowania ramowe, z których można korzystać podczas wykonywania różnych prac. Warto skorzystać z oferty firmy, która oferuje także wynajem rusztowań, bo wówczas istnieje możliwość przetestowania wybranej konstrukcji jeszcze przed jej zakupem i precyzyjnego sprawdzenia, jaki komfort pracy ona zapewnia – wyjaśnia ekspert z firmy  Ledwon Rusztowania z Zabrza.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas kupna rusztowania?

Kluczowa dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowników rusztowania jest jego jakość. Dobre rusztowanie musi być wykonane z mocnych materiałów i posiadać właściwe posadowienie. Najlepiej zdecydować się na zakup rusztowania renomowanej marki, które posłuży bezawaryjnie przez bardzo długi czas. Ponadto dobrze dobrane rusztowanie to nie tylko mocna, bezpieczna i dopasowana do indywidualnych potrzeb konstrukcja, ale także bezproblemowe użytkowanie, dlatego trzeba zwrócić uwagę na sposób jego montażu i demontażu, który nie powinien zajmować zbyt wiele czasu i jednocześnie gwarantować minimalizowanie ryzyka popełnienia błędów. Nie bez znaczenia są także zabezpieczania rusztowania, które muszą być zgodne z obowiązującymi normami BHP. Wybór rusztowania nie może obejść się także od sprawdzenia, jaki rodzaj pomostów może zostać w nim zastosowany. Kupując rusztowanie, trzeba też zapoznać się z jego dokumentacją techniczną oraz sprawdzić, czy posiada ono wymagane certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.

śr. ocena 5 / głosów 1