Kulki proteinowe tonące i pływające — porównanie

Połowy karpia nie byłyby udane bez zasiadek. Dlatego wędkarze, którzy wyruszają na polowanie, zastanawiają się, jaką przynętę wybrać. Najpopularniejsze są kulki proteinowe tonące i pływające, jednak zagadką pozostaje schemat ich stosowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanów się, w jakich warunkach łowisz. To najważniejsze kryterium wyboru.

Prawdziwi pasjonaci wędkarstwa wiedzą, że ten sport nie ogranicza się wyłącznie do zarzucenia wędki i czekania, aż karp połknie haczyk. Aby połów skończył się sukcesem, niezbędne okazuje się odpowiednie zachęcenie ryby poprzez zastosowanie aromatycznej przynęty. Ci, którzy wybierają się na karpia, mają do wyboru kulki proteinowe pływające lub tonące.

Od czego zależy wybór kulek proteinowych?

Pamiętaj o tym, aby dostosować rodzaj przynęty do warunków, w jakich łowisz ryby. Karpie można spotkać zarówno w wodach mulistych, jak również przejrzystych. Poszczególne zbiorniki różnią się zatem zapachem, jaki w nich panuje czy czystością wody.

  • W wodach brunatnych, zanieczyszczonych o mulistym dnie sprawdzą się kulki tonące o mocnym aromacie, który przebije się przez inne roztaczające się wonie. Zarówno nęcący zapach, jak również neonowy kolor ułatwią karpiowi odnalezienie przynęty. Dla wzmocnienia aromatu możesz zdecydować się na booster.
  • W wodach zarośniętych sprawdzą się kulki pływające, które podobnie jak ślimaki z roślinności unoszą się na powierzchni wody. Ryby sięgną więc po nie instynktownie.
  • Karpie żerujące w przejrzystej wodzie skuszą się na tonące kulki proteinowe o bardziej łagodnym zapachu. Zbyt intensywny kolor czy aromat mogłyby być dla nich sygnałem ostrzegawczym.

Rodzaje kulek proteinowych

Kulki proteinowe występują nie tylko w formie pływającej lub tonącej. Oprócz wagi, różnią się między sobą intensywnością zapachu, kolorami i smakami. Możemy wyróżnić np. aromat orzechów, owoców, cukierków, wanilii czy ryb. Zastosowanie pełnowartościowych kulek dobrej jakości może zaskoczyć wędkarza doskonałymi wynikami, nawet na przełowionych zbiornikach. Ważne jest jednak nie tylko odpowiednie dobranie i dawkowanie przynęty, ale też robienie przerw i zmiana miejscówek połowów. Nie zapominaj o ciągłym działaniu, czyli nęceniu ryb.

Kulki proteinowe tonące i pływające możesz kupić w sklepie RK Baits, który jest jednocześnie producentem przynęt karpiowych. Produkt spełnia wszelkie normy, a jego skuteczność została potwierdzona podczas tysięcy połowów nad komercyjnymi wodami polskimi oraz wodami PZW, a nawet za granicą: w Hiszpanii, w Niemczech, w Czechach, w Bośni i Hercegowinie czy na Węgrzech. Sam przetestuj, jaki produkt sprawdzi się lepiej podczas Twoich połowów.

śr. ocena 5 / głosów 5