piec grzewczy

Które typy kotłów są przyjazne dla środowiska?

Zwiększona troska o dobro naszej planety, w obecnych czasach stałą się koniecznością. Hasła takie jak “zrównoważony rozwój” czy “odnawialne źródła energii” nie schodzą z pierwszych stron gazet, wywołując ożywioną publiczną dyskusję. Czymś, o co możemy zadbać sami wewnątrz własnych domów jest mniejsza emisja zanieczyszczeń, wydostających się z kominów. Zapraszamy to lektury artykułu, w którym zastanawiamy się jakie typy kotłów są najbardziej przyjazne dla środowiska.

Wymogi związane z ogrzewaniem budynków, jakie nakłada na nas polskie prawo, z roku na rok stają się coraz bardziej restrykcyjne. Pojawiają się także różnego rodzaju akcje społeczne, zachęcające do wymiany dotychczasowego pieca na wersję bardziej ekologiczną, miedzy innymi poprzez oferowanie dofinansowań. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie bezpieczeństwa, zdrowia i oszczędności, które to bezpośrednio łączą się z opisywanym przez nas tematem. Wobec powyższego sądzimy, że wiedza dotycząca pieców różnego typu okaże się przydatna dla wszystkich, którzy troszczą się o planetę oraz samych siebie.

Kocioł na gaz ziemny

Wygoda i względy ekonomiczne przemawiają za rozwiązaniowi bazującymi na gazie ziemnym pochodzącym z sieci. Szczególnie wart polecenia jest model dwufunkcyjny, podgrzewający również wodę lecącą z kranów. Zamknięta komora spalania, na którą także warto się zdecydować powoduje, że urządzenie pracuje w sposób zupełnie niezależny od wentylacji, jaką zapewniamy – nie musimy się więc obawiać, że trujące substancje przenikną do wnętrza.

Jak powiedział nam specjalista z Chorzowskiej firmy JP-Instalacje: Jeśli posiadamy odpowiedni sterownik, który możemy kontrolować nawet z poziomu smartfona, komfort i zadowolenie jakie czerpiemy z użytkowania pieca gazowego są na naprawdę wysokim poziomie. W dodatku najnowocześniejsze z nich, spełniają rzecz jasna wszystkie normy powiązane z dbaniem o środowisko.

Kocioł na pellet

Obecnie wszystkie sprzedawane piece muszą posiadać certyfikat potwierdzający uzyskanie – wynikającej z normy PN-EN 303-5:2012 – 5 klasy emisji. I choć węgiel kamienny, zasilający dopuszczone do handlu urządzenia, wciąż funkcjonuje w Polsce jako najpopularniejsze paliwo, rozgłos zdobywają inne rodzaje opału, takie jak chociażby uzyskiwany z biomasy pellet. Pamiętajmy jednak o tym, aby sama maszyna działająca w oparciu o ten surowiec, a właściwie jej moc, została prawidłowo dopasowana do zapotrzebowania domu na ciepło. Bowiem coś, co nazywamy przewymiarowaniem kotła będzie naprawdę poważnym niedopatrzeniem. Pomijając to, czymś absolutnie koniecznym stanie się oczywiście używanie tylko dobrej jakości materiału grzewczego.

Zdecydowanie dobrą opcją okaże się wybór sprzętu, wyposażonego w automatyczne palniki wraz z zapalarką, a także posiadającego funkcję samoczynnego czyszczenia paleniska – zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu niechcianych resztek. Weźmy pod uwagę to, że choć piec wykorzystujący pellet bywa droższy od swych klasycznych odpowiedników, to już upływ kliku sezonów pozwoli nam zaoszczędzić na mniejszym zużyciu nośnika energii.

Kocioł elektryczny

Mimo różnego rodzaju opinii, krążących na temat opisywanego teraz rozwiązania, kocioł elektryczny postawiony w małym, nowoczesnym domu może być całkiem dobrym i uzasadnionym wyborem. Przemawia za tym realnie tania inwestycja, która ponadto nie wymaga od nas budowy ani kotłowni, ani komina. Sposób działania owego urządzenia nie należy do skomplikowanych – źródłem ciepła jest tutaj grzałka, podwyższająca temperaturę wody, rozprowadzanej następnie po całej instalacji. Ciężko wyobrazić sobie bardziej ekologiczny i bezpieczniejszy piec, a przy tym osiągający tak wysoką sprawność. Koszty eksploatacji na jakie w tym przypadku musimy się nastawić, nie są przesadnie wysokie, szczególnie gdy – tak jak pisaliśmy wcześniej – nasz dom będzie kompaktowej wielkości.

śr. ocena 0 / głosów 0